Дитяча лікарня майбутнього. Красива гра?

Поділитися
Дитяча лікарня майбутнього. Красива гра?
Чи була вся ця складна й заплутана історія ДЛМ сумним "досвідом, сином помилок важких" чи все-таки гарною, добре вивіреною грою?

А коло таки замкнулося. І деталь, на яку в уже далекому 2006 р. ніхто не звернув би особливої уваги, сьогодні набула символічності. Промо-тур всіма областями України на підтримку благодійного проекту "Дитяча лікарня майбутнього" (ДЛМ), який стартував 29 вересня 2006 р., розпочався у Львові, якраз з тієї самої Львівської комунальної міської дитячої клінічної лікарні, на базі якої в листопаді 2014-го запрацював Медичний центр NOVO ("фактично елемент ДЛМ", за словами голови правління БФ "Дитяча лікарня майбутнього" Олександра Максимчука). І на його відкритті, як і в 2006-му, поруч із Катериною Ющенко стояв мер Андрій Садовий…

З 2006 року про найгучнішу благодійну акцію в Україні не написав хіба що ледачий. І здивовано, і виправдувально, і, набагато частіше, недобрими словами. Її назву "відмінювали" на всі лади. Але обіцяна Дитяча лікарня майбутнього тим часом залишалася все там само - у майбутньому. Допоки не стався грудень 2013-го, а слідом і все інше. І про ДЛМ, яка стала в одну мить далеким минулим, підзабули і держава, і суспільство. Але не керівництво її благодійного фонду…

Віхи історії

Створення Всеукраїнського центру охорони здоров'я матері і дитини було передбачено указом президента №1694/2005 від 6 грудня 2005 р., "Про невідкладні заходи щодо реформування системи охорони здоров'я населення", постановою Кабміну №722 від 25 травня 2006 р. "Про створення Всеукраїнського центру охорони здоров'я матері і дитини" та пунктом 17 Універсалу національної єдності.

Фонд К.Ющенко "Україна 3000" відразу ж підтримав починання й "підключився як партнер для спільної діяльності", заснувавши благодійний проект ДЛМ. А 17 грудня 2006-го 15 вітчизняних телеканалів уже транслювали грандіозний марафон зі збирання благодійних коштів на будівництво сучасної дитячої лікарні, що спеціалізуватиметься на хворобах, яких не лікують в Україні.

Телемарафон дав надзвичайний результат - було перераховано і задекларовано понад 262 млн грн благодійної допомоги (загальна вартість проекту оцінювалася в 600 млн грн). ДЛМ підтримали тисячі українців - фірм і компаній, робітничих колективів, простих громадян, - відправляючи смс-ки або перераховуючи кошти через банк. І все-таки понад 90% зазначеної суми було задекларовано найбільшими благодійниками - фондами, великими підприємствами, банками й заможними людьми. Від інших юридичних і фізичних осіб, у тому числі через смс, було зібрано близько 4 млн грн з 98 млн, які фактично надійшли на рахунки ДЛМ.

Спочатку гроші розміщалися в АКБ "Трансбанк" під 19% річних (станом на 19 лютого 2009 р. там, уже з відсотками, зберігалося близько 115 млн грн). А з кінця літа 2009-го, у зв'язку із запровадженням у Трансбанку тимчасової адміністрації, - уже в державному Укрексімбанку.

ДЛМ, згідно з початковими заявами керівників фонду, мала запрацювати до кінця 2009-го. Однак уже в грудні 2008-го К.Ющенко у своєму інтерв'ю DT.UA "Питання не в прізвищі президента" відсунула строки, заявивши: "Коли ми одержимо чергові тисячі сторінок дозволів, ми плануємо розпочати будівництво лікарні наступного року і відкрити принаймні перше її відділення у 2010-му". Зібрана на ДЛМ сума до того моменту в доларовому еквіваленті "важила" вже вдвічі менше.

Тоді ж громадськість раптом усвідомила, що спорудженням будівлі для ДЛМ, виявляється, має опікуватися держава. Згідно з договором між ДУС і фондом "Україна 3000", держава зобов'язалася надати земельні ділянки й здійснити процес будівництва. А фонд "узяв на себе частину функцій замовника з проектування", а також мав оснастити лікарню й навчити фахівців, які в ній працюватимуть.

"У 2009 р., коли стало зрозуміло, що в держави немає коштів - за минулі роки в жоден бюджет не було закладено ні копійки, - каже О.Максимчук, - ми розширили нашу програму, взявши на себе інженерну підготовку земельної ділянки.

І проектування, й інженерну підготовку ми завершили. У травні 2010 р. будівництво рішенням ДУС було зупинено. І вже з новою владою ми ввійшли в щільне листування з проханням продовжити проект. Однак тоді (у 2011-му. - А.К.) було вирішено підтримати Охматдит".

У 2012 р. на "УП" вийшла стаття К.Ющенко "У чиїх руках доля "Дитячої лікарні майбутнього", у якій вона, зокрема, стверджувала, що всі гроші, залучені з приватного сектора, були використані ефективно і за цільовим призначенням. "Ми закупили медобладнання на загальну суму 18 млн 126 тис грн, і воно вже допомагає рятувати життя дітей… За цей час близько 100 українських дитячих лікарів пройшли стажування в західних клініках". "Сьогодні Україна має можливість у стислий термін одержати два високотехнологічні найсучасніші медичні центри... Для цього необхідно зробити лише кілька простих кроків…" Насамперед, державі.

Однак кроків цих так і не було зроблено, і суперсучасного центру ми не побачили. Далі в історії ДЛМ настало інформаційне забуття. Поки ми раптом не виявили, що ще з листопада 2014 р. у Львові працює Медичний центр NOVO, створений на базі Львівської комунальної міської дитячої клінічної лікарні, єдиним засновником якого є… БФ "Дитяча лікарня майбутнього".

Виходить, що благодійники майже 10 років тому "скинулися" на створення комерційної структури для заробляння коштів БФ "Дитяча лікарня майбутнього" і його засновників?

Медичний центр NOVO

Прокоментувати ситуацію DT.UA попросило голову правління БФ "Дитяча лікарня майбутнього" і Наглядової ради Установи БФ "Центр медичних інновацій" Олександра Максимчука.

- Олександре, як ухвалювалося рішення про створення центру? Чому зараз і чому Львів?

-Оскільки в травні 2010 р. будівництво ДЛМ рішенням ДУС було зупинено, а нова влада вирішила підтримати "Охматдит", ми зробили інший хід. Ще одна частина допомоги, за яку ми бралися, - придбання обладнання. Саме туди ми й вклалися. Відповідно до нашого завдання, затвердженого МОЗ, з 2011 р. ми почали купувати обладнання - для Інституту раку, ПАГ, підписали договір з АМНУ. Ми купили обладнання на 37 млн грн. Щоправда, це нікого не цікавило.

- Але ж це програма не БФ "Дитяча лікарня майбутнього"?

-З юридичного погляду, обладнання, передане в лікарні (у тому числі Медичному центру NOVO), перебуває на балансі ДЛМ. І якщо завтра держава вирішить побудувати лікарню "Всеукраїнський центр охорони здоров'я матері і дитини", то теоретично ми можемо забрати все це обладнання і передати туди. Нас звинувачували в тому, що в нас гроші лежать, тоді як обладнання не вистачає. Ми його купили. Справді, адже не стіни лікують. Ми хотіли зробити нові класні стіни, поки що не вийшло, що ж… ідемо далі.

А далі постало питання - що робити з напрацьованими рішеннями? З'явилася ідея - створити частину ДЛМ десь іще. Першим варіантом був ПАГ. Після проведення експертизи від цієї ідеї довелося відмовитися.

Але чому саме в Києві має працювати лікарня на всю Україну? Ми вирішили взяти одну з дитячих лікарень у регіонах. Попросилися приєднатися до програми "Від лікарні до лікарні" МБФ "Україна 3000", розглянули 26 лікарень, відібраних для роботи програми за конкурсом у 2005 р. Створили внутрішню комісію, вона проаналізувала і відібрала три - у Чернігові, Сімферополі і Львові. За багатьма параметрами було обрано Львівську лікарню. По-перше, тому що вона комунальна, а ми вже тривалий час вибудовували відносини з місцевою владою. По-друге, це найкраща лікарня з точки зору співробітництва з іноземними фахівцями, з опікунською радою та прозорої роботи з благодійними внесками та обладнанням.

Тому в 2013-му вирішили розширити благодійну діяльність. Було затверджено ще одну програму - "Інноваційний розвиток української медицини" і як пілотний проект було запущено Медичний центр NOVO. Він створювався півтора року і фактично є елементом ДЛМ. Насправді в медицині все починається з хорошої діагностики.

На сьогодні Програма розвитку державно-приватного партнерства (ДПП) USAID визнала його єдиним вдалим випадком ДПП у медицині. Крім того, мер міста у своєму звіті за минулий рік сказав буквально так: "ДЛМ у Львові створено".

DOCUMENT
Zoom

- Чи залучалися до процесу ухвалення цих рішень хоча б найбільші донори ДЛМ? І як ви озвучували це широкій громадськості?

-Донорів поінформовано. До речі, благодійні гроші витратили на проектування, закупівлю обладнання тощо, тобто за призначенням. Центр NOVO, всі адміністративні витрати, включаючи зарплати, фінансувалися за рахунок пасивних доходів, тобто банківських відсотків. Усі активні благодійники (які переказали гроші), такі як В.Новинський, Р.Ахметов, Дж.Темертей та ін., про наші дії знали. З кимось ми працювали тісніше, комусь просто щороку надсилали звіти. У нас є скани і копії розісланих листів. І ми можемо їх надати. Усе робилося публічно.

Ми, можливо, обпеклися на надто великому піарі спочатку, тому надалі все робили за принципом - спершу підготуємося до перерізання стрічки, а вже потім будемо про це широко говорити. Багатьом журналістам не цікаві хороші випадки благодійності. Цікаво, коли вкрали або не зробили. У цьому проблема.

Нас звинувачували в тому, що ми "проїли" гроші, зібрані на смс, і т.п. Ще раз хочу зазначити: цих грошей було 4 млн. У 2011 році до останньої копійки, ще й з відсотками, їх витратили на закупівлю обладнання для Інституту раку і ПАГ.

- Центр NOVO позиціює себе як "соціальне підприємство"? Що це?

-Ні. Він зареєстрований як установа благодійного фонду у статусі благодійної установи з кодом неприбутковості. Має медичну ліцензію і надає послуги.

- Як він фінансується і чому там беруть гроші?

- За нашим законодавством благодійні установи мають право надавати медпослуги й отримувати за це благодійні внески. Для чистоти експерименту в нас є чотири благодійні програми (див. довідку DT.UA). Але потрібно виплачувати зарплати приблизно 25 співробітникам, обслуговувати дороге обладнання, плюс оренда, комунальні послуги тощо. Гроші йдуть на це і на реалізацію благодійних програм. На жаль, у нас іще досить серйозні борги за будівництво, нам потрібно їх профінансувати. І тому хотілося б не суперпіару, а нормальної розмови про лікарню, аби ми могли звернутися до наших благодійників і пояснити, що відбувається і що зроблено. У наших з місцевою владою планах розширення Центру NOVO. Деякого обладнання, передбаченого нашою медичною програмою, ще не закуплено.

- На чиї рахунки надходять кошти благодійних внесків від пацієнтів, і як визначається вартість тієї чи іншої послуги?

- Логіка проста. Ціна не повинна бути вищою, ніж у конкурентів. Для пацієнтів, які підпадають під благодійну програму, послуги безплатні або робимо їм знижки. Це оформляється через благодійні внески, які надходять на рахунок фонду. А він звітує перед Наглядовою радою, головою якої є я. Ці процеси прозорі.

- Вас улаштовує, що тільки 219 з майже 5 тисяч пацієнтів центру отримали допомогу безплатно?

-Мене б улаштовувало, щоб було навпаки. Але для цього потрібні дві речі: великий ендаумент благодійного фонду, який дозволяв би утримувати центр, або можливість робити держсубвенції або держзамовлення. Ні того, ні іншого немає.

За схемою, яку ми впровадили, працює більшість клінік в Італії, половина в США, і близько 30% у Німеччині. І так мала працювати ДЛМ.

- Чи є якась квота на благодійність у центрі NOVO? Який відсоток від загального числа мають становити благодійні пацієнти?

-Квоти бути не може. Ми ж не можемо змусити дитину загиблих на Майдані або в АТО прийти обстежитися в наш центр. Перед відкриттям було обчислено потреби, і ми запустили програми. Минув рік, і ми їх серйозно розширили. Крім дитячої міської лікарні, залучили ще дві обласні - Охматдит і Західноукраїнський спеціалізований центр. Якщо головлікар направляє до нас дитину, вважає її соціально незахищеною, ми приймаємо. У кожному випадку рішення ухвалюється індивідуально, насамперед головлікарем лікарні.

- Згідно зі звітами, за минулий рік ви витратили понад 42 мільйони гривень. На що саме?

-В основному на обладнання для NOVO. Частково - на виплати страхових внесків по обладнанню в ПАГ і Інституті раку.

- Яка сума все ще залишається на рахунках?

-55 тисяч гривень. Ми серйозно урізали адмінвитрати. Наші благодійники винні нам близько 30 мільйонів гривень, про що ми їм нагадуємо. Але вони тим більше не заплатять, якщо піар буде негативним. Хоча нагадувати С.Таруті, який навіть не відповідає на наші листи...

Вважаємо, що ми зробили велику роботу, зробили все, що мали зробити. Днями в АП була нарада про те, як усе-таки поновити цей державний проект. Ми беремо участь у ньому фактично як волонтери: надаємо документи, залучаємо експертів. У всьому іншому сподіваємося на майбутнє. Або наші благодійники прокинуться - вони ж брали на себе зобов'язання допомагати не К.Ющенко, а державному проекту. Але хтось хотів зробити з цього велику політику…

Або ми будемо говорити про розвиток центру NOVO. На сьогодні центр пропонує Мінсоцполітики стати партнером, щоб посилити нашу діяльність у безплатній допомозі дітям загиблих на Майдані й в АТО. Цю технологію ми вже відпрацювали в Західній Україні, і тепер готові робити це для всіх дітей України. І немає різниці, де це буде створено. Головне, щоб вдало, і щоб нам ніхто не заважав. Адже нас обвинувачують у тому, що ми чогось не зробили. Але ми зробили все згідно з нашими зобов'язаннями. І коли вкотре говорять, що К.Ющенко обіцяла, мовляв, побудувати стіни, то треба просто взяти матеріали телемарафону. Біля неї тоді стояло багато людей - В.Кличко, Т.Бахтеєва, академіки та інші. І вона мала на увазі, що ми все разом побудуємо. Ніхто не казав, що це зробить К.Ющенко зі своїм невеликим фондом.

Боржники і претензії

Аргументи О.Максимчука видаються цілком розумними. І все-таки, чи мав право БФ "Дитяча лікарня майбутнього" переспрямовувати вже зібрані кошти? І якщо так, то які кроки мав при цьому зробити?

"Щоб витратити кошти фонду на інші цілі, - каже партнер юридичної фірми "Анте" Андрій Гук, - треба як мінімум отримати відповідне погодження від тих, хто перераховував кошти. Тобто на суму, витрачену не за цілі первісних програм фонду, мають бути листи від благодійників зі згодою на таке використання. Насамперед від великих донорів.

Та оскільки явних претензій ні в кого не виникає, то, схоже, і якихось серйозних перевірок фонду ніхто не ініціюватиме.

Ну а якщо підходити сухо, то в потенційній кримінальній справі можна зайняти позицію, що кошти фізосіб або тих, у кого є претензії, були спрямовані саме на роботи по ділянці, тобто проекти, пов'язані з первісною метою. А решта пішла на добру справу - створення бодай якоїсь лікарні з обладнанням".

Як ми можемо переконатися з розмови з
О.Максимчуком, БФ "Дитяча лікарня майбутнього" саме таку позицію й зайняв.

А от внески великих донорів справді були цільовими.

Так, кошти Бориса Колеснікова (1,5 млн дол., або 7 млн 885 тис. грн), повністю ним виплачені, призначалися для створення атріуму й зимового саду, покликаних стати релаксаційною гордістю проекту. Фонд Ріната Ахметова "Розвиток України" планував профінансувати будівництво й обладнання операційного блоку ДЛМ. З обіцяної ним суми в 12,8 млн дол. виплачено дві третини - 43 млн 465 тис. грн (за курсом НБУ на той час). ВБО "Фонд Віктора Пінчука" з обіцяних 10 млн дол. виплатив 141 тис. грн (суму, потрібну для проведення тендерів на закупівлю обладнання). Решту (на придбання медичного обладнання) пообіцяв виплатити тоді, коли це буде актуально - тобто коли з'явиться будинок лікарні, де це обладнання можна буде розмістити. А от Сергій Тарута, співвласник корпорації "ІСД", із задекларованих 15 млн дол. не виплатив нічого.

Та претензій, схоже, ні в кого з них справді немає. Борис Колесніковкаже: "Про те, що кошти переспрямовані на інший проект, мене ніхто не сповіщав. Це ж добровільні пожертвування. І якщо вони пішли на користь дітям, значить, гроші не змарновано. Хоча, звичайно, до початку проекту на ці кошти можна було купити в п'ять разів більше прекрасного обладнання. І шкода не грошей, а тих маленьких дітей, батьки яких скидали есемесками по 5 грн (курс долара тоді був один до п'яти), розраховуючи, що за три-чотири роки їхні діти зможуть отримувати медичну допомогу в цій лікарні".

У Сергія Тарути, якому також не повідомляли про зміну концепції, претензії є, але обіцяних ДЛМ коштів він так і не перерахував, хоча, як і раніше, входить до опікунської ради фонду: "Я з самого початку розумів, що проект мертвонароджений, оскільки концепція була абсолютно хибною - лікарню планували робити багатопрофільною, без команди, яка могла бути замовником, і неправильно сформулювали технічне завдання.

Я готовий був повністю фінансувати й контролювати одне відділення. Але спираючись на свій досвід, бачив, що справжнє завдання МБФ "Україна 3000" у тому, щоб освоювати кошти, а не кінцева мета (презентації проходили з помпою - найдорожчі готелі й фуршети, і це при тому, що ще не було зароблено ні копійки). Я ж хотів побачити ефективний результат.

Насправді на ДЛМ було перераховано досить багато коштів порівняно з тим, що в результаті було зроблено. У ті часи бізнес заробляв багато, йому здавалося, що щастя буде нескінченним, а тому він готовий був фінансувати правильні соціальні програми й знакові об'єкти.

Навіть якщо Медичний центр NOVO - справді елемент ДЛМ і принесе реальну користь, то, по-перше, керівництво фонду мало погодити своє рішення з реальними спонсорами: поінформувати, відзвітуватися, щоб не було підозр. Адже вся наша держава живе за принципом винуватості. І щоб провокувати й розвивати спонукальні мотиви творити добро в бізнес-середовища, щоб у нього не виробилося алергії і не пропало бажання надалі брати участь у якихось національних проектах, ці сумніви треба розвіяти, розповісти про зміну концепції і сказати: "Щоб гроші не пропали, давайте допоможемо іншим лікарням". Це треба було робити відразу, як тільки побачили, що зібраних коштів на будівництво високотехнологічного спеціалізованого центру бракує. Потрібно було спробувати використати їх із максимальною користю і без залучення держави. Ефективність обласної лікарні в цьому разі справді може бути набагато вищою - у регіонах вища смертність. А потім, уже на базі ефективного регіонального проекту, можна намагатися створювати "острівці щастя". У мене з самого початку був такий підхід".

Підсумки

Отже, на рахунках БФ "Дитяча лікарня майбутнього", за словами О.Максимчука, на сьогодні залишилося 55 тис. грн. І в принципі це начебто кінець такої довгої і заплутаної історії розчарувань і несправджених надій, які так добре 2006 р. висловив один з медиків, що брав участь у телемарафоні: "Нарешті ми знайшли національну ідею - майбутнє наших дітей". Зрештою, у кожної дружини президента України має бути фонд, куди серйозні люди вносять зовсім ніби й не хабарі, а великі внески на різні проекти…

Благодійні кошти витрачено. Видимих та істотних претензій від великих донорів на сьогодні немає. Формально чи ні, але елементи ДЛМ у вигляді Медичного центруNOVOвсе-такиіснують. Обладнання, що закуповувалося для різних лікарень (зокрема для центру NOVO)- на балансі ДЛМ, і якщо коли-небудь будинок лікарні все-таки зведуть, то теоретично ним можна буде її забезпечити. І хоча на стіни, як і раніше, немає навіть натяку, винних - безлика "держава", яка ніколи не понесе покарання, - давно названо і аргументи наведено.

О.Максимчук каже, що оскільки гроші витрачено, у них залишається два шляхи: або просити боржників усе-таки перерахувати обіцяне, або розвивати центр NOVO. "Готовий відповісти на всі ваші запитання. Головне, щоб це пішло на розставляння всіх крапок над "і" й зняло нерозуміння процесів і недовіру до того, що ми робили й робимо", - сказав мені голова правління БФ "Дитяча лікарня майбутнього" у відповідь на прохання про коментар.

Та боюся, що по стількох роках повністю зняти недовіру й розчарування вже не вийде. Особисто я досі до кінця сама собі не можу відповістити на запитання: чи була вся ця складна й заплутана історія ДЛМ сумним "досвідом, сином помилок важких" чи все-таки гарною, добре вивіреною грою?

Коло замкнулося, осад залишився.

Алла Котляр

Довідка DT.UA

Основні напрями діяльності центру NOVO у рамках благодійної програми.

1. Безплатна допомога надається важким реанімаційним і ургентним хворим дітям, що перебувають на лікуванні у Львівській місцевій дитячій клінічній лікарні, Львівській обласній дитячій клінічній лікарні "Охматдит", Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі.

2. Безплатна діагностична допомога надається неповнолітнім дітям загиблих учасників масових акцій і громадянського протесту, які почалися в Україні 21 листопада 2013 р., і загиблих учасників АТО.

3. Сприяння підвищенню кваліфікації медичних фахівців і впровадження нових методів діагностики.

4. Сприяння юридичним і фізичним особам для досягнення цілей, визначених установчими документами Установи благодійного фонду "Центр медичних інновацій" і цілей благодійної діяльності Медичного центру NOVO.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі