Земля померлих — предмет конфлікту між аграрними фірмами і правоохоронцями

Поділитися
Земля померлих — предмет конфлікту між аграрними фірмами і правоохоронцями © depositphotos / wildman
У сільрадах Львівщини таких земель налічується від 10 до 30%.

На Львівщині набирає обертів конфлікт між аграрними фірмами і правоохоронцями. Внесені 2015 року зміни до Цивільного і Земельного кодексів щодо норм використання земельних паїв значно ускладнили життя орендарів. Тепер, якщо аграрна компанія обробляє 60 га законодавчо не оформлених земель, прокуратура має право відкрити проти неї кримінальну справу.

"Добру службу" гостроті проблеми послужила львівська особливість роздержавлення колишньої колгоспної землі, проведеного поспіхом на початку 1990-х років. Бажаючи якомога швидше покінчити з колгоспним ладом, тодішні ідеологи роздержавлення, довго не думаючи, до числа громадян, які мали право на середню земельну частку, включили, поряд із колгоспниками й колгоспними пенсіонерами, і представників соціальної сфери на селі: працівників сільських шкіл, закладів охорони здоров'я, закладів культури, дитячих дошкільних закладів тощо. Крім того, на момент паювання густота сільського населення на Львівщині була значно вищою, ніж у середньому по Україні. Тому, якщо, до прикладу, на Полтавщині площа земельного паю в середньому становила від
3 до 8 га, то на Львівщині є сільради, де не було й гектара.

Ще одна специфіка - паювання ріллі й кормових угідь. При паюванні ріллі в багатьох сільських радах задля максимальної соціальної справедливості ріллю ділили ще на дві (а в деяких випадках на три) категорії - кращу і гіршу. Таким чином кожен власник паю отримав як мінімум по дві-три, а часто й по п'ять земельних ділянок. Наміри були дуже добрі, але ніхто не думав, що колись люди набудуть право власності і цими землями потрібно буде оперувати.

Дві-три тисячі гривень за земельну ділянку!

Компанія "Західний Буг" - п'ята в області, проти якої правоохоронці відкрили кримінальну справу як проти аграрної компанії, що обробляє 60 га (і більше) законодавчо не оформлених земель. Про цю проблему погодився розповісти заступник директора компанії Юрій Одноріг.

Коли 15 років тому "Західний Буг" почав орендувати землі для сільськогосподарського використання, то не було жодних проблем з їх використанням, бо тоді на Львівщині десятки тисяч гектарів ріллі заростали бур'янами і чагарниками. Тому компанія стрімко розвивалась і нарощувала свій земельний банк, який на сьогодні становить 36 тис. га. Нині тут працюють кілька сотень працівників, а підприємство щороку перераховує до бюджетів різних рівнів понад 75 млн грн. Земля - це основа аграрного бізнесу, і тому в компанії дуже уважно ставляться до її належного використання, у тому числі й правильного юридичного оформлення.

На думку Ю.Однорога, найпроблемніше місце у співпраці селян і аграрних компаній на Львівщині за останні три роки - це використання земель померлих громадян. В окремих сільрадах таких земель налічується від 10 до 30%. Майже в кожного померлого є близькі і далекі родичі, які з різних причин не поспішають юридично вступити у свої майнові права. У переважній більшості вони не роблять цього через недостатню юридичну обізнаність, а також досить високу вартість послуг із переоформлення майна.

Тут є свої особливості. Наприклад, якщо спадкоємець почав переоформляти земельну ділянку раніше, ніж через шість місяців з моменту смерті попереднього власника, то за наявності державного акта це коштує йому близько 2000 грн за одну земельну ділянку. Якщо наявний тільки сертифікат на право власності - то вже понад 3000 грн.

Якщо ділянку переоформляють більше ніж через рік з моменту смерті попереднього власника, а таких справ переважна більшість, тоді вартість переоформлення зростає до 3000-5000 грн. Тобто спадкоємець, який має три земельні ділянки, змушений сплатити від 9000 до 15000 грн. Для переважної більшості селян це величезні гроші.

Але поки спадкоємці тягнуть з оформленням своїх майнових прав, земля не пустує, бо вона лежить у загальному масиві поля, без жодних позначень на місцевості. Такі земельні ділянки є майже на кожному полі. Тому орендарі їх обробляють за різними договорами і вносять плату місцевим радам. І так воно тривало роками, аж поки віднедавна прокуратура Львівської області почала визнавати такі договори незаконними і скасовувати їх через господарські суди. А з 2017 року почала відкривати кримінальні справи за використання земель померлих громадян, вважаючи їх державною власністю.

У порушниках усі

Правоохоронці Львівщини без жодних заяв від власників цих ділянок, спадкоємців чи органів місцевого самоврядування почали звинувачувати орендарів у самовільному захопленні земельних ділянок померлих.

Підставою для відкриття кримінальної справи є п. 1 ст. 197 Кримінального кодексу - "Самовільне захоплення земельної ділянки". Згідно із затвердженою урядом методикою розрахунку, значна шкода, завдана державі "самовільним захопленням земельної ділянки", починається з 80 тис. грн. Саме в стільки оцінюється грошова вартість
60 га землі.

Нині кожне господарство, яке обробляє понад 1000 га землі, набирає оці злощасні 60 га. Це означає, що порушити кримінальну справу можна проти всіх орендарів.

Та, за свідченням Ю.Однорога, особливо цікавими для правоохоронців є підприємства з іноземними інвестиціями, менеджмент яких, не вельми обізнаний з реаліями українського законодавства, вважає, що в Україні дешевше відкупитися, ніж доводити свою правоту в судах.

Тому за порадою "розумних людей", які добре знають українські реалії, вони вступають у змову з працівниками правоохоронних органів, і до суду у справі про самозахоплення земель ідуть не керівники цих підприємств, а підставні особи, яких приводять правоохоронці з числа людей, що мали проблеми з законом. Як не важко здогадатися, таке не робиться безоплатно. За цією схемою вже засуджено три людини, ще одна справа перебуває в Радехівському районному суді. І тільки завдяки розголосу в засобах масової інформації, попри всі намагання правоохоронців засудити невинну людину, яку вони примусили себе обмовити, їм це поки що не вдається.

Тут, за словами Ю.Однорога, навіть більшу увагу суспільства має привернути не надумане порушення кримінальних справ за фактом самовільного захоплення земельних ділянок, а існуюча в правоохоронній системі практика притягнення до відповідальності і засудження очевидно невинних громадян.

"Компанія "Західний Буг" виступила проти намірів правоохоронних органів "повісити" порушену кримінальну справу проти неї за фактом самовільного захоплення земельних ділянок на підставну особу і в судах спростовує надуманість висунутого обвинувачення. Це, звісно, довший і важчий шлях, ніж просто відкупитися, - каже Юрій Одноріг, - але одночасно ми маємо змогу донести до суспільства інформацію про методи, якими працює "оновлена" українська правоохоронна система. Ми також звертаємося до керівників агрокомпаній, які були втягнуті правоохоронцями в схеми з підставними особами, приєднатися до нас і спільними зусиллями припинити це ганебне явище. Навіть найтяжче гіпотетичне засудження за самовільне захоплення земельних ділянок не сумірне із засудженням невинної людини".

Виготовлення техдокументації коштом бізнесу

Згідно зі змінами, які 2015 року було внесено до Цивільного і Земельного кодексів, у разі смерті власника майна, куди входить і земельна ділянка, після спливу 6 місяців, якщо не з'являється спадкоємець, сільрада автоматично вступає в управління спадщиною. Як управитель вона має право до появи спадкоємця передати цю земельну ділянку, за наявності кадастрового номера, в оренду й отримувати орендну плату.

Тому нині майже всі аграрні підприємства Львівщини активно взялися виготовляти за власні кошти технічну документацію з присвоєнням кадастрових номерів земельним ділянкам померлих громадян, а також організували правовий і фінансовий супровід процесу переоформлення паїв померлих.

За словами Ю.Однорога, це дозволить уникнути спокуси визнавати такі земельні ділянки відумерлою спадщиною або невитребуваними паями, що нині намагається робити департамент АПК Львівської ОДА. Потім ці ділянки пропонується визнати комунальною власністю із подальшою передачею їх в оренду іншим користувачам.

Таке розв'язання проблеми з землями померлих невигідне ні ймовірним спадкоємцям, які пізніше змушені будуть у судах доводити своє право на ці земельні ділянки, ні органам місцевого самоврядування, які ввійдуть у конфлікт з потенційними спадкоємцями. Невигідно це й орендарям, оскільки передача земель у комунальну власність через суд, проведення аукціону - досить тривалий процес, що створить проблеми з обробітком масиву, частиною якого є ці ділянки.

Тому, на переконання орендарів, проблема із землями померлих громадян на Львівщині є надуманою, бо в її основі - корупційний інтерес з боку правоохоронних органів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі