Як зробити "Укрспирт" прибутковим підприємством

Поділитися
Як зробити "Укрспирт" прибутковим підприємством
"Укрспирт" не може бути збитковим підприємством - це випливає з його структури ведення бізнесу. Ціну спирту монополіст завжди формував і формує, враховуючи прибуток і поправки на сезонні коливання цін на сировину й енергоносії. Про це свідчить і недавнє підвищення цін на готову продукцію.

"Укрспирт" не може бути збитковим підприємством - це випливає з його структури ведення бізнесу. Ціну спирту монополіст завжди формував і формує, враховуючи прибуток і поправки на сезонні коливання цін на сировину й енергоносії. Про це свідчить і недавнє підвищення цін на готову продукцію.

Як відомо, 12 лютого "Укрспирт" повідомив про збільшення з 1 березня вартості 10 літрів етилового спирту класу "Люкс" з 178 до 190 грн. 25 лютого було оголошено про подорожчання продукції з 15 березня до 240 грн. А 27 лютого підприємство інформувало про нову ціну - 265 грн за 1 дал уже з 1 березня. А на початку березня, через зниження ціни на кукурудзу, "Укрспирт" знизив ціну для виробників горілки до 244 грн за 1 дал.

За моїми оцінками, при ціні кукурудзи 3500 грн з ПДВ, доставкою на завод і ціні спирту 24,4 грн/л, при роботі на газі вартістю 11400 грн/1000 куб. м і продуктивності 12,7 млн дал на рік, EBITDA "Укрспирту" має становити не менше ніж 450 млн грн! При цьому підприємство має показати кредит ПДВ 155 млн грн, податок на прибуток 80 млн грн, єдиний соціальний внесок 150 млн грн і дивіденди державі 76 млн грн.

Щоб досягти названих фінансових показників, потрібно вжити таких заходів.

1. Впровадити тендерну відкриту систему закупівлі сировини на кожному заводі, який входить в "Укрспирт".

2. Впровадити систему електронного обліку спирту з прямою трансляцією результатів одночасно у бухгалтерію заводу, відповідний департамент "Укрспирту", а також у фіскальну службу і навіть, не виключено, в МВС і СБУ.

3. Укласти прозорі й зрозумілі договори з фіскальними органами й постачальниками сировини щодо реструктуризації боргів.

Нині в ціну держпідприємство закладає резерви для покриття старих боргів. Це переважно несплачені податки в різні періоди діяльності "Укрспирту", борги постачальникам сировини й технологічних матеріалів, потрібних у виробничому процесі. Реструктуризація боргів дасть змогу спрямувати кошти на реалізацію проектів для підвищення ефективності роботи підприємства.

4. Укласти прозорі й структуровані договори з виробниками лікеро-горілчаної продукції, зокрема, з гарантованою прив'язкою покупця до конкретного спиртзаводу.

5. Перевести сплату акцизу в "Укрспирт". Держава, затвердивши монополію на спирт, сказала "а", але не сказала "б", тому що адміністрування акцизу віддано в приватні руки виробників лікеро-горілчаної продукції. Якщо за сплату акцизу відповідатиме держпідприємство, то й адміністрування податку спроститься, і база нарахування ПДВ в "Укрспирті" збільшиться.

Тепер стосовно виробничої бази "Укрспирту".

Для української харчової промисловості потрібно 12,5 млн дал спирту на рік. Для виробництва цього обсягу продукції достатньо 12 спиртових заводів. Що робити з іншими?

Є дві очевидні відповіді на це запитання: збільшувати експорт і розширювати виробництво альтернативного палива на основі спирту.

При поточній ціні 24,4 грн/л з ПДВ на серйозний експортний складник претендувати не доводиться. Котирування цін на спирт-96 харчового застосування у світі - близько 600 євро за 1 куб. м. Еквівалент у національній валюті - 16,2 грн/л без ПДВ. Крім того, закордонні виробники давно навчилися робити спирт якісніший, ніж українська марка "Люкс", і з енерговитратами у кілька разів меншими, ніж у нас.

Отже, якщо ми хочемо нарощувати обсяги реалізації, а відтак і виробництва спирту для харчової промисловості, нагальним завданням є знизити собівартість і поліпшити якість продукції. Досягти потрібних результатів можна, перевівши заводи з дорогого імпортного газу на твердопаливні котли (де використовуватиметься вугілля або скіпа), а також модернізувати технологічні схеми й виробничу базу підприємств. Ці заходи необхідно здійснювати коштом самого держпідприємства, а також залучаючи приватних інвесторів.

Випуск високоякісного спирту за конкурентоспроможною ціною дасть Україні змогу претендувати на істотну частку на світовому ринку.

Іншим перспективним напрямом розвитку "Укрспирту" є виробництво біоетанолу - сировини для альтернативного палива на основі спирту.

Основні потужності "Укрспирту" для виробництва біоетанолу проінвестовані приватними компаніями ще 2008 р. На цьому устаткуванні за новітньою технологією мембранної фільтрації можна виробляти до 120 тис. т на рік. Іще кілька спиртових заводів, які залишилися в спадок від СРСР (це чотири-п'ять підприємств), можуть виробляти за технологією азеотропної ректифікації до 35 тис. т біоетанолу на рік.

Для повноцінного запуску виробництва біоетанолу, з погляду бізнес-привабливості, необхідно ініціювати підвищення акцизної ставки на традиційний бензин з 202 євро до 350, зберігши при цьому чинний акциз на альтернативний бензин у розмірі 99 євро. (Треба сказати, що в Європі найнижчий акциз - 350 євро за тонну, це ставка акцизного збору на звичайний бензин у Болгарії.)

При збільшенні розміру акцизної ставки на бензин ціна АІ95 для споживача не збільшиться, бо нижча вартість альтернативного палива Є35 сприятиме загальному зниженню цін у цьому сегменті.

Прибуток торговців імпортним бензином справді знизиться, але при цьому на заправках масово з'явиться Є35, який значно дешевший за АІ95 (нині різниця в ціні становить 5,5 грн). Отже, збережеться прибуток у мереж АЗС.

Таким чином, для повномасштабної реалізації програми виробництва біопалива і, відповідно, завантаження максимальної кількості спиртових заводів треба вжити таких заходів.

1. Збільшити акциз на АІ95.

2. Прийняти однозначні й прості правила тлумачення біоетанолу (сировини для альтернативного палива) як непідакцизного товару. При цьому фіскальна служба повинна жорстко, з використанням СЕОС (Системи електронного обліку спирту), унеможливити будь-які зловживання. (Одна з таких "схем" - переміщення сировини в рамках "Укрспирту", коли харчовий спирт просто недоїжджає до цеху виробництва біоетанолу.)

3. Залучити інвесторів для будівництва біоетанольних цехів на заводах "Укрспирту". Слід забезпечити при цьому прозору схему відносин виробників з роздрібними паливними мережами і створити чіткі й зрозумілі правила контролю за процесом виробництва й реалізації продукції з боку фіскальних органів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі