Невже?

Поділитися
Невже? © depositphotos / alexkalina
Майданчики-посередники буде скасовано.

4 лютого в Українському кризовому медіа-центрі громадські активісти ГО "Разом проти корупції", народні депутати і представники фахової спільноти з оцінки майна презентували законопроект, що обіцяє припинити корупційну схему у сфері оцінки майна під час реєстрації угод купівлі-продажу нерухомості.

Що пропонується?

Суть законопроекту полягає у скасуванні майданчиків-посередників, які є частиною корупційної схеми при реєстрації угод купівлі-продажу нерухомості - квартир, будинків, земельних ділянок тощо. Як неодноразово писало DT.UA, з 18 липня 2018 року Фонд держмайна ввів у експлуатацію Єдину базу звітів з оцінки, в якій необхідно реєструвати всі звіти з оцінки майна, що підлягає купівлі-продажу. При цьому для внесення даних зі звіту з оцінки в Єдину базу необхідно користуватися послугами так званих майданчиків, функція яких полягає у простій передачі даних від оцінювача до Єдиної бази даних. За ці "послуги" майданчики на сьогодні стягують з громадян України до 1400 грн за одну передачу даних.

Законопроект же пропонує, щоб плата для суб'єкта оціночної діяльності за реєстрацію звіту про оцінку становила 0,5% від місячної мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року. А кошти за внесення зазначених відомостей до Єдиної бази спрямовуються не приватним структурам, а в Державний бюджет України.

При цьому перевірку нотаріусом факту реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі звітів з оцінки та присвоєння йому унікального реєстраційного номера пропонується здійснювати безоплатно.

І це ще не все. Законопроект прописує необхідність оприлюднювати інформацію з Єдиної бази в автоматичному інтерактивному режимі, оскільки на сьогодні Фонд державного майна, прикриваючись наявністю конфіденційної інформації, якої там насправді немає, оприлюднює вибіркову інформацію, що не дозволяє громадськості виявляти фальсифікаторів оцінок. Тобто інформація з Єдиної бази автоматично оприлюднюватиметься на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України в режимі реального часу (онлайн).

Крім того, ініційований народними депутатами документ пропонує відключати на три роки від Єдиної бази оцінювачів-фальсифікаторів у разі внесення ними недостовірних вихідних даних щодо об'єкта оцінки.

Історія питання

Введення майданчиків-посередників у Податковий кодекс відбулось у грудні 2017 року, під час голосування за бюджет 2018 року. Номінальним автором законопроекту став депутат Курячий, який сам визнав, що не розуміється ні в оцінці, ні в програмуванні. Але при цьому наважився подати законопроект на тему, в якій не тямить.

Фонд державного майна, який відповідає за оцінку в Україні, авторизував (дозволив функціонувати) чотири майданчики, які, за дослідженням АМКУ, є пов'язаними між собою особами, а також пов'язані з розробником електронної платформи для Єдиної бази. Всі ці особи взаємодіють на основі патентонепридатної інтелектуальної власності. Вони відмовляються відповідати на запити АМКУ, а Фонд держмайна вдає, що цього не помічає.

Здирництво майданчиків з самого початку їхньої діяльності, взагалі, було незаконним, оскільки, згідно з постановою Кабінету міністрів №358, доступ до Єдиної бази має бути безперешкодним і безоплатним. Всупереч цій вимозі, майданчики щоразу здирали з оцінювача і з нотаріуса від 390 грн спочатку до 510 грн торік, а поточного року величина здирництва сягнула 1400 грн для угод на суму понад 300 тис грн, - а це більшість угод купівлі-продажу. Тільки 21 листопада 2018 року, тобто через чотири місяці від моменту початку здирництва, до постанови №358 було внесено зміни, і здирництво узаконили. Проте чотири місяці воно ж було незаконним? Схоже, так. Чому ж Кабінет міністрів не помічає цієї незаконності? Невже випадково?

Антимонопольний комітет України порадив Кабміну обмежити апетити майданчиків за типом того, як це зроблено в системі ProZorro, де встановлено фіксовану суму платежу на законодавчому рівні. Проте Кабінет міністрів, фактично, ігнорує поради АМКУ, замилює проблему, про яку активно пишуть журналісти й активісти останніх півроку. При цьому Кабмін створює недіючі "Робочі групи" - надійний засіб поховати проблему.

Економіка України просякнута монополіями

Тому тепер ініціативу беруть до своїх рук народні депутати й активісти. За підтримки оцінювачів, вони розробили законопроект, який передбачає внесення змін до Податкового кодексу України і який повністю вилучає майданчики з процесу реєстрації оцінок. Адже ніщо не заважає вносити дані безпосередньо в Єдину базу оцінок, як це було раніше, до 18 липня 2018 року.

Фронтменом законопроекту запропоновано стати Віктору Чумаку - голові антикорупційного парламентського комітету. У своєму виступі на презентації законопроекту він зазначив, що "час від часу в Раді з'являються законопроекти, які намагаються закріпити штучну монополію на ті або інші послуги. Вся економіка України просякнута монополіями, вона повністю базується на монопольному становищі тих чи інших товарів і послуг. Українська корупційна рента базується на цих монополіях. Бо навколо цих монополій паразитує маса людей, які створюють монопольні кордони, що не дають бізнесу нормально розвиватися. Є величезний спектр проблем у монопольному регулюванні, пов'язаний не тільки з майданчиковою схемою, а з іншими галузями економіки. А особливо - монополія в адміністративному регулюванні та в адміністративних процедурах. У нас купа таких схем, і сьогодні вони проявляються в речах, про які ми навіть не думали. Наприклад, у ритуальних послугах, в азартних іграх.

Монополія майданчиків в оцінці - це намагання створити свою олігархічну схему, що побудована на зобов'язанні платити посередницьку плату структурі, яка нічого не робить. Якщо розібратися, що воно таке - та оцінка і реєстрація, то це не комерційна послуга, це фіскальна функція держави. Тобто держава хоче стягнути податки, і на це вона має витрачатися сама, а не перекладати витрати на платника податків, тим самим примушуючи його платити три податки: крім самого податку на майно, ще й вартість послуг оцінювача та послуги посередників-майданчиків".

І знову про бюджетну ніч

Гірко розуміти, що закон із майданчиковою схемою було прийнято в неприродний спосіб. Законопроект погодили у бюджетну ніч, і він містив сім поправок від семи груп для задоволення власних інтересів цих груп, усупереч інтересам громадян України. Однією з таких поправок і була поправка, що стосувалася майданчиків та заборони АМКУ розглядати справи з майданчиками. Ось яка ціна українського бюджету!

Народний депутат Чумак: "У результаті, створилася величезна корупційна схема, яку розробив народний обранець Антон Яценко - український комбінатор, "хрещений батько" Тендерної палати, колишній член почилої в Бозі Партії регіонів. Розрахунки показують, що майданчики збирають приблизно до півтора мільйона на день! І це просто так, навіть не за гарні очі.

Я знаю, що є хтось, хто прикриває цю схему, знаю, що є ті, хто заплющує очі, вдаючи, наче її немає. Але основне те, що корупційну схему було створено через механізм внесення змін до законодавства, і тому єдиний спосіб виправити ці помилки - скасувати майданчики Єдиної бази на законодавчому рівні.

У мене немає жодних сумнівів у тому, що такий законопроект необхідно приймати і скасувати оціночні майданчики.

Більше того, я вважаю, що слід побудувати дуже широку коаліцію активістів, журналістів, оцінювачів, аби спільними зусиллями просувати ухвалення відповідного законопроекту. Необхідно скасувати такі майданчики і перейти до нормальної фіскальної функції у сфері оціночної діяльності".

У вівторок 5 лютого народний депутат України Віктор Чумак, фронтмен законопроекту про скасування майданчиків, почав збирати підписи депутатів під законопроектом.

Він написав у своєму Фейсбуці: "Збираю підписи під проектом закону щодо ліквідації корупційної схеми під час оцінювання майна. Ідея об'єднала абсолютно різні парламентські сили. Серед підписантів представники БПП, НФ, Самопомочі, позафракційні. Сподіваюся, до четверга буду мати підписи представників ще двох фракцій".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі