Непрямий податок на підприємців - Бізнес - dt.ua

Непрямий податок на підприємців

5 вересня, 2014, 20:25 Роздрукувати Випуск №31, 5 вересня-12 вересня

Як вважають підприємці, нинішні нововведення НБУ — це додатковий непрямий податок на грошові перекази. Звичайно, на користь банківської системи.

2 вересня набрала чинності постанова №540 НБУ "Про введення додаткових заходів для стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків України". Згідно з цією постановою, терміном на 3 місяці грошові перекази з-за кордону видаватимуться "виключно в національній валюті — за курсом, який виставить банк, що обслуговує системи грошових переказів". Це рішення особливо боляче вдарить по українських заробітчанах та малих підприємцях.

"Мене дуже не влаштовує це рішення влади, — каже Наталія, підприємець із м.Новояворівська Львівської області. — Людей позбавили можливості отримувати зароблені ними кошти легально через банк. Єдиною можливістю є зняття валюти з банківського рахунку через банківське відділення. Але тепер мої кошти банк кладе на депозит. І лише через місяць мені буде дозволено отримати їх гривневий еквівалент. Але ж для мого бізнесу потрібно купувати витратні матеріали за долари або за гривні за поточним курсом". Як вважають підприємці, нинішні нововведення НБУ — це додатковий непрямий податок на грошові перекази. Звичайно, на користь банківської системи.

У такій ситуації сьогодні опинилися сотні тисяч не лише підприємців та звичайних громадян. Згідно з цією постановою, "іноземна валюта, переказана з-за кордону на користь фізичної особи-резидента і нерезидента для виплати готівкою без відкриття рахунку, оплачується одержувачу виключно у гривні".

Фахівці, з якими довелося розмовляти, говорять про постанову №540 НБУ "Про введення додаткових заходів для стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків України" як про вимушений і тимчасовий крок. "Головні статті українського експорту — хімія та металургія — нині здали свої позиції, — каже фінансовий директор ТОВ "Гефелє Україна", голова комітету з питань податків та аудиту ЄБА Ігор Піхурко. — Вони дуже залежні від енергоносіїв, з якими зараз велика проблема. В умовах, коли обсяги валютних надходжень в Україну зменшуються, а потреба у них, навпаки, зростає, в НБУ немає іншого шляху як піти на такі непопулярні заходи. Фактично, держава робить спробу якимось чином компенсувати ці втрати за рахунок коштів заробітчан та бізнесу".

Останні 20 років валютні надходження заробітчан істотно підтримували українську економіку. Лише у 2013 р., за даними НБУ, з допомогою національних та міжнародних систем переказу коштів в Україну було перераховано 4,9 млрд дол.

Наскільки ефективними виявляться дії НБУ, сьогодні не береться сказати ніхто.

"Валютні коливання також піддаються емоціям, — вважає економічний експерт ГО "Експерт-група" Андріан Фітьо. — Люди уважно стежать за всіма подіями, психологічно їм дуже важко. У цій ситуації НБУ робить усе можливе, аби вгамувати паніку. Гадаю, це тимчасове рішення, з часом курс валюти заспокоїться. На мій погляд, це не зовсім справедливе рішення. Насамперед тому, що воно не ринкове. Воно здатне принести лише короткостроковий результат".

Неважко спрогнозувати, якими будуть наслідки рішення НБУ для валютних надходжень. Перш за все, заробітчани та підприємці обмежать до мінімуму обсяги перерахувань, надсилатимуть лише ті суми, котрі їхні рідні та близькі мають намір обміняти на гривні. Надалі вони шукатимуть інших шляхів переказу коштів. Насамперед, ще більше користуватимуться послугами водіїв. Тепер це особливо широко практикують заробітчани з Італії, Німеччини, Росії. Це означає, що зазначені операції підуть у "тінь". Відтак, банківська система, яка розраховувала підживити свої валютні заощадження, може ще більше втратити. Загалом, на думку фахівців, це рішення не піде на користь державі.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1281, 8 лютого-14 лютого Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво