Не той формат

Поділитися
Не той формат
XV Міжнародний економічний форум відбувся в жовтні на стадіоні "Арена Львів". Учасниками заходу стали підприємці з України, Польщі, Словаччини, Німеччини, Угорщини, Латвії, Австрії та Канади; представники влади, ділових асоціацій, фінансових установ; науковці та представники міжнародних організацій. Загалом, на форум приїхало приблизно 350 гостей. Для порівняння: два роки тому їх кількість становила понад 600 учасників із понад двадцяти країни світу.

Успіх інвестиційного форуму закладається задовго до його відкриття

XV Міжнародний економічний форум відбувся в жовтні на стадіоні "Арена Львів". Учасниками заходу стали підприємці з України, Польщі, Словаччини, Німеччини, Угорщини, Латвії, Австрії та Канади; представники влади, ділових асоціацій, фінансових установ; науковці та представники міжнародних організацій. Загалом, на форум приїхало приблизно 350 гостей. Для порівняння: два роки тому їх кількість становила понад 600 учасників із понад двадцяти країни світу.

Найвагоміший результат форуму - Меморандум про співробітництво між Львівською облдержадміністрацією, Львівською облрадою та компанією "Фуджікура". В угоді йдеться про реалізацію інвестиційного проекту з будівництва підприємства з виробництва електричного устаткування для автотранспортних засобів. Цей проект може стати другим важливим кроком після приходу компанії "Леоні", коли в місті Стрий було створено кілька сотень нових робочих місць. Відтоді область усе не могла повторити такого успіху. На думку експертів, причина цього - слабка підготовча робота влади.

Було також укладено угоду про взаєморозуміння в галузі енергоефективності, сталого управління ресурсами та розвитку біоекономіки між Львівською обласною державною адміністрацією та Спеціальним Агентством з відновлюваних ресурсів (Німеччина).

Але все це лише наміри, якими відомо куди дорога стелиться. Доки не виділено землю й екскаватори не почали копати траншеї для комунікацій, місію форуму успішною не назвеш.

Невдалий час

"Я був одним з тих, хто організовував перший бізнес-форум у 2000 р. Тоді ми ставили за мету показати інвестиційну привабливість Львівщини. Її специфіку, проблематику, перспективи, - каже голова постійної комісії Львівської обласної ради з питань палива та енергетики Тарас Федак. - Недавній захід мав свої плюси й мінуси. Головний його недолік - невдало обраний час: перед виборами до місцевих рад. А там дуже багато важить питання: хто супроводжуватиме інвестиції? Особа керівника особливо важлива, бо в Україні всі процедурні питання настільки забюрократизовані, що тільки перші особи здатні вирішити їх. Проекти, які перебувають на контролі перших осіб області, рідко зазнають фіаско".

Не слід забувати також, що Львівщина наразі змінює пріоритети. Нинішнього року завершилася програма, яка визначала стратегію розвитку Львівщини. Наступна стратегія розвитку області базуватиметься на інфраструктурних проектах. Львівщина - прикордонна територія, тому їй насамперед потрібні сучасні прикордонні переходи, добрі дороги, треба розкрутити питання аеропорту, залізничного сполучення.

Ще один пріоритет - наявні промислові підприємства. З їх керівниками досі ніхто всерйоз не розмовляв. В області є багато заводів та фабрик, на яких колись працювали десятки тисяч працівників, тепер - сотні. А територію вони займають ту ж саму, приміщення - простоюють. Влада повинна їм допомогти задіяти ці промислові активи.

Паралельно має змінитися система формування бюджету. Якщо на місця приходить влада, яка управлятиме економічними процесами, вона мусить управляти й фінансовими потоками. Досі на місцях не було особливої зацікавленості в залученні інвестицій. Оскільки місцевий бюджет від цього практично нічого не отримував. Тепер відбулися зміни, сподіватимемося - вони дійдуть і до кожного району, села.

Повз внутрішніх інвесторів

"Добре, що в нинішніх умовах цей форум взагалі відбувся. Якихось деталей розповісти не можу. Насамперед тому, що мене туди не запросили. Хоча особисто, перебуваючи на посаді голови ОДА, завжди запрошував колишніх голів адміністрації. Як, до речі, і перших керівників інших областей, - каже Микола Кміть, бізнесмен, екс-голова Львівської ОДА. - Якщо по-простому, правильне рішення - залучати внутрішніх інвесторів, які вже щось зробили для регіону, і пропонувати їм розвивати інші важливі для краю напрями бізнесу.

Влада мали б шанувати людей, котрі створюють робочі місця в Україні, але поки що цього не відчувається. Як на рівні області, так і в районах. І це також наші реалії.

Не склалося й із представницькими діячами, задля яких могли приїхати інвестори з інших країн. На попередніх форумах інвестори мали змогу отримати безпосередні відповіді на свої запитання від перших осіб держави. Така політика себе виправдовувала. Завдяки увазі перших осіб до регіону лише за перше півріччя 2008 р. Львівщина додала 40% до показника попереднього року за інвестиціями. Насамперед це пояснюється входженням до Львова великих банків".

Донедавна побутувала думка, що в місцевої влади мало мотивації до залучення інвестицій у регіон. Зараз в Україні відбулася часткова децентралізація фінансів. Можливо, люди на місцях ще не усвідомили, але це реально сталося. Влада тепер зацікавлена в залученні інвестицій, оскільки значна частина цих коштів осідатиме на місцях.

У нинішній реформі населені пункти, включно з обласним центром, поки що юридично безправні. Вони не можуть, як це є в Польщі, брати кредити в банках на реалізацію якихось проектів. Місто обласного значення Львів без дозволу міністерства фінансів не може взяти кредит, а польська гміна (районне утворення) - може.

"У нинішніх умовах дуже часто перший керівник області рятує якісь проекти, - продовжує М. Кміть. - Це неправильно, повинна працювати система, але маємо таку реальність, і з нею мусимо рахуватися. У мене був випадок, коли приїхав посол Німеччини, і я під час зустрічі з ним заохочую його більше вкладати в Україну, а посол після певної паузи каже: "Пане голово, ми хочемо збудувати на Львівщині завод, а інвестори ось уже півроку мають суцільні проблеми". Ішлося про підприємство абразивних матеріалів "Клінгспор" у Великих Мостах, що неподалік Львова. Звісно, прикро таке слухати. Було зроблено висновки. Чотири роки тому підприємство успішно запрацювало".

Коментар

Мар'яна ЛУЦИШИН, регіональний менеджер, Західноукраїнський офіс ЄБА:

- Про дієвість інвестиційних форумів на Львівщині ми розмовляли на круглому столі, який пройшов під час роботи форуму. Якщо хочемо мати результат - мусимо самі їхати до інвесторів. Показувати наші проекти, розповідати про переваги України для інвестування і пропонувати, пропонувати... Найкраще - визначитись із трьома-чотирма важливими для області ключовими проектами. Переговори можуть тривати роками. Але вода камінь точить.

У Львові постійно тривають дискусії про формат інвестиційного форуму. Як на мою думку, це могли бути дві панелі. Одна панель - та, на якій має бути присутньою влада, у тому числі представники іноземних держав. Друга частина форуму може складатися з представників ТПП різних країн та бізнесменів. Їм влада взагалі може бути непотрібна.

Наприклад, у нас був директор готелю "Ібіс" із Будапешта, який сказав, що не бачив в Україні багатьох тих перешкод для інвесторів, про які часто говорять. Та він має готель, покритий склом, яке постійно має бути чистим, але ніяк не може знайти в Україні компанію, котра б добре його чистила. Почистять, а наступного дня скло знову брудне. Можливо, тут бізнесмен із Будапешта міг би знайти компанію, яка б його влаштовувала.

Завершальною частиною форуму могла б стати подія, під час якої підписувалися б взаємовигідні для різних країн угоди. Але, щоб область могла похвалитися такими результатами, оргкомітет форуму мусить тяжко працювати впродовж року, а не кілька місяців напередодні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі