Краще пізно, ніж ніколи

Поділитися
Краще пізно, ніж ніколи
Швидкого впровадження 4G (LTE) чекати не варто. Для початку оператори мають покрити всю Україну, як мінімум, всі міста 3G-мережею. На це піде рік-два. Витрати чималі, та й швидкість 3G поки що задовольнятиме абонентів. З другого боку, смартфони і планшети технології LTE здебільшого поки не підтримують. Звичайно, через кілька років ситуація зміниться, і з подальшим розвитком відеосервисів користувачі захочуть нових швидкостей.

Мобільні оператори після облаштування мереж третього покоління в Києві пішли в регіони

Ніхто не сперечається з тим, що ці роботи треба було виконати десять років тому. Що поробиш - держава вперто не видавала ліцензії. А мережі будувати однаково треба, хоча це досить кропіткий і витратний процес.

Низький старт

Хоча спочатку представники компаній доволі обережно прогнозували запуск мереж лише до кінця літа, але реально рвонули вперед з низького старту. Особливо удатними виявилися оператори "Київстару" та life:). Що ж до "МТС Україна", то компанія переважно рекламує свій 3G на бігбордах, а в реальності абоненти підключаються в національний роумінг до оператора "ТриМоб" (колишній "Укртелеком"). А сама МТС чомусь вирішила запускати фрагменти 3G-мережі у великих торговельних центрах, аеропортах і... Харківському метро. Напевно, пов'язано це з фінансовим станом компанії чи, можливо, вона претендуватиме в майбутньому на "ТриМоб".

Підкреслимо, що технологія 3G за останніми протоколами HSPA+ забезпечує швидкість на рівні стартових протоколів LTE (4G), а саме з максимальною швидкістю передачі даних до 63 Мбіт/с за використання відразу трьох несучих частот або до 42 Мбіт/с за використання двох частот. Звичайно ж, на практиці швидкість не досягає зазначених величин. Максимум, що вдалося отримати в Києві, - до 20 Мбіт/с, а на окремих ділянках швидкість узагалі може падати практично до нуля, точніше в зону дії EDGE (2,5G). Водночас абонент повсякчас залишається на зв'язку, і передача даних не переривається під час переміщення між зонами 3G і 2G.

Використовуючи три несучі частоти, будує свою мережу оператор life :), тоді як "Київстар" використовує дві частоти, зате звертає увагу насамперед на покриття, випереджальними темпами будуючи свою мережу не тільки в мегаполісах, а й у невеликих містах-курортах.

3G-мережі від "Київстару" й life :) працюють у Києві, Львові та Одесі. life :) запустив мережу нового покоління в Дніпропетровську і Дніпродзержинську.

Крім того, "Київстар" охопив на півдні України швидкісною мережею вже кілька десятків міст і населених пунктів, включаючи Іллічівськ, Южне та інші курорти Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. Запущено мережі у Львові, на курортах Волинської та Закарпатської областей. А нещодавно оператор запустив 3G-мережу в комерційну експлуатацію відразу в шести обласних центрах України: Вінниці, Івано-Франківську, Полтаві, Рівному, Хмельницькому й Тернополі, а також у
60 інших населених пунктах у приміських зонах.

3G-ціни

Оператори дружно ввели нові тарифні плани, які передбачають певне подорожчання. У life:) і МТС у назвах тарифних планів тепер згадується "3G", а "Київстар" перед цим взагалі здійснив ребрендинг і додав у взаємодії з клієнтами, крім нового логотипа, ще й спеціальний "Якісний 3G".

Якщо глибше проаналізувати пропозиції, то помітимо, що мінімальна абонентська плата для користувачів 3G-інтернет становить 55 грн на місяць. "Київстар" за таку місячну плату пропонує тарифний план "Для смартфона", який передбачає 500 МБ Інтернету на місяць. У life :) з'явився "3G + Смартфон", де вже, щоправда, можна розраховувати на 750 МБ. Це не так вже й багато, але на пошту, месенджери, соціальні мережі має вистачати, навіть із невеликим переглядом відео.

Водночас уже за 150 грн на місяць можна повноцінно дивитися ролики на YouTube і ділитися своїми фото та відео. Тому що "Киїстар" у тарифі "Для смартфона естра" пропонує 2,5 ГБ, а life :) - до 4 ГБ.

Якщо ж не розганятися з ходу, то можна "поліпшувати своє життя" додатковими інтернет-пакетами. Так, у "Київстарі" можна докупити 1 ГБ за 60 грн, а 3 ГБ - за 150 грн. А в life:) 1 ГБ обійдеться в 50 грн.

МТС же за 70 грн на місяць надає нібито безліміт, а насправді 2,5 ГБ, а потім швидкість падає до рівня 2G. Нагадаю, що оператор поки що надає послуги швидкісного мобільного Інтернету в роумінзі "ТриМоб", і робить це ж у власній 3G-мережі, яка поки функціонує тільки в низці великих торговельних центрів.

Прагнення операторів заробити зрозуміти можна, адже вони витратили й продовжують витрачати сотні мільйонів доларів на ліцензії та закупівлю нового обладнання.

Чого чекати далі?

Відповім відразу: швидкого впровадження 4G (LTE) чекати не варто. Для початку оператори мають покрити всю Україну, як мінімум, всі міста 3G-мережею. На це піде рік-два. Витрати чималі, та й швидкість 3G поки що задовольнятиме абонентів. З другого боку, смартфони і планшети технології LTE здебільшого поки не підтримують. Звичайно, через кілька років ситуація зміниться, і з подальшим розвитком відеосервисів користувачі захочуть нових швидкостей.

Ще одне внутрішнє гальмо полягає в тому, що на шляху впровадження наступних поколінь мобільного зв'язку в Україні стоїть відсутність принципу технологічної нейтральності. Це коли оператор, маючи ліцензію на певний діапазон, може запускати в ньому будь-який стандарт на свій розсуд. Щоб ситуація змінилася, необхідно внести зміни до деяких законів, які регламентують телекомунікаційну галузь в Україні.

І ще, оператори мають домовитися між собою про перерозподіл частотного ресурсу. Річ у тім, що сьогодні "Київстар" володіє понад 50% діапазонів на 900 і 1800 МГц (після злиття з "Українськими радіосистемами" та "Голден Телекомом") і хоч зараз може запускати LTE, але з уведенням технейтральності. Інші ж гравці ринку наполягають на тому, щоб "Київстар" поділився з ними частотами. Але провідний оператор не квапиться це робити, наголошуючи на тому, що частоти йому дісталися цілком законно, і він за них робить чималі відрахування.

Вирішити суперечку між гравцями ринку може лише регулятор НКРЗІ або з мертвої точки справу має зрушити уряд, як було з ліцензіями, але поки що, природно, усім не до того.

Утім, всі представники телекому одностайні в тому, що впроваджувати LTE у найближчій перспективі необхідно. Найшвидше, процес буде запущений після повноцінного розгортання 3G-мереж через два роки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі