Айтішники йдуть на Захід

Поділитися
Айтішники йдуть на Захід © Nomadsoul1 / Depositphotos
Українські IТ-спеціалісти затребувані в усьому світі, оскільки мають високу кваліфікацію і здатні вирішувати складні інженерні завдання. Зважаючи ж на дефіцит кадрів у розвинених країнах, легко опиняються на Заході або працюють в аутсорсингу вдома, виконуючи замовлення західних компаній.

Роботодавцям залишається лише вирішити дилему: запросити фахівців до себе чи перенести замовлення в аутсорсинг

Українські IТ-спеціалісти затребувані в усьому світі, оскільки мають високу кваліфікацію і здатні вирішувати складні інженерні завдання. Зважаючи ж на дефіцит кадрів у розвинених країнах, легко опиняються на Заході або працюють в аутсорсингу вдома, виконуючи замовлення західних компаній.

Ресурс із працевлаштування Hackerrank склав рейтинг найкращих програмістів у розрізі країн. За його даними, Україна посідає 11-те місце у світі за кваліфікацією програмістів. Якщо ж розглядати досягнення за напрямами спеціалізації, то вітчизняні програмісти лідирують у кібербезпеці (!), займають четверту позицію в математиці та розподілених системах.

Сьогодні Україна посідає 56-те місце у світі за індексом інноваційного розвитку (Global Innovation Index), піднявшись за рік вгору на 8 позицій.

Український IТ-ринок, попри кризу, демонструє стійке зростання. За підсумками 2015 р., його обсяг зріс до рівня 2,5 млрд дол., однак спостерігається серйозна нестача молодих і досвідчених IТ-спеціалістів. За даними Smartme University, тільки за останні два роки з України в Європу та США виїхало до 9 тис. айтішників.

Їх радо готові прийняти і в Європі, і в США, де з кожним роком зростає кадровий дефіцит. Про це заявили представники провідних IТ-компаній Microsoft, Google, AOL на українсько-американському технологічному бізнес-форумі Seattle Tech Days, організованому Європейською Бізнес Асоціацією.

За даними компанії Globallogic, упродовж наступних п'яти років попит на IТ-кадри у провідній економіці світу становитиме 5 млн вакансій, тоді як внутрішня система освіти здатна забезпечити всього лише півмільйона спеціалістів.

"Сьогодні все навколо є програмним забезпеченням. Усе, що ви аналізуєте, використовуєте, з чим взаємодієте, - в усіх процесах софт бере гору над залізом. Цінність мають саме алгоритми обробки інформації, а не сервери. І в цих умовах попит на IТ-таланти в США сягне позначки 5 млн інженерів упродовж наступних п'яти років. Однак за ці п'ять років Штати здатні забезпечити ринок усього 500 тисячами інженерів. Відповідно, є високий ризик виникнення дефіциту кадрів на американському ринку. Тому такі країни, як Україна, можуть допомогти Америці й скоротити цей розрив", - зазначив Арія Барірані, директор з маркетингу компанії Globallogic.

До речі, якщо ще раз звернути увагу на рейтинг програмістів по країнах, то побачимо, що американські розробники займають у ньому лише 28-му позицію! Тому не дивно, що США залучають до себе таланти з усього світу.

Майкл Хайман, перший віце-президент AOL, сказав: "Сьогодні у Штатах працюють близько 3,6 млн розробників програмного забезпечення, ще 18 млн виконують замовлення за кордоном. У світі технологій неможливо вижити, не будучи "розповсюдженим" повсюди. Саме від того, як ти сколочуєш команду, що плідно працюватиме, зростатиме у часовому й географічному просторі, з технологіями, які постійно змінюються, залежить успіх справи. Тому я витрачаю багато часу на те, щоб залучити найкращі таланти у свою команду".

Сьогодні в Україні щорічно випускається близько 15 тис. IТ-спеціалістів. "На щастя, держава дає дуже потужний освітній потенціал, - вищі навчальні заклади випускають IТ-фахівців з вузькою спеціалізацією, що надзвичайно цінне", - зазначає Патрік Коркоран, директор з зовнішніх зв'язків та роботи з аналітиками компанії Luxoft.

Конкурентоспроможний рівень наших спеціалістів підвищує й набагато нижча вартість життя та ведення бізнесу в Східній Європі, ніж у США. Тому американські компанії отримують величезні вигоди, передаючи високотехнологічні проекти в Україну.

Західним компаніям лише залишається вирішити дилему: запросити фахівців до себе, забезпечивши достойну зарплату і рівень життя, чи перенести замовлення в аутсорсинг, тобто дати можливість українським програмістам розробляти проекти, так би мовити, на місці.

Джошуа Махер, ангел-інвестор із Сіетла, вважає, що досягти балансу дуже непросто. Аутсорсинг можна використовувати для певних компаній. Якщо ж в основі бізнесу лежить технологія, аутсорсинг не підійде. Крім того, на його думку, аутсорсинг може негативно позначитися й на здатності стартапів залучати капітал. "Інвестори хочуть вкладати кошти на місцевому рівні, мати місцеву команду-засновницю, яка б піклувалася про зростання компанії", - каже він. Тому можливі варіанти, коли менеджери перебувають у Сіетлі, а розробники - в Україні.

Експерти відзначають велику відкритість українців, навіть порівняно з американськими працівниками. Софія Зеленова, інженер-менеджер Globallogic, каже: "Робота для інженерів у Штатах насправді просто робота. Специфіка ж української культури в тому, що люди дуже відкриті й готові докладати додаткових зусиль до виконання поставлених завдань".

Сіетл продемонстрував конкретні приклади креативних і широко відомих розробок українських інженерів та програмістів. Тут було представлено відеоплатформу Vidible, яку використовує AOL, мультимедійну систему Globallogic Nautilus для автоматичного керування автомобілем, рішення для телевиробництва, роботи з аудіо й відео компанії Avid.

Українська IТ-індустрія щорічно виконує десятки тисяч проектів для тисяч іноземних замовників, серед яких відомі західні бренди, такі як Physio, Avid, SAS Airlines.

Нині США і країни Заходу дуже потребують розробки програмного забезпечення, і її цілком можуть задовольнити українські розробники. При цьому чим глибше вони втягуються у світовий бізнес, тим більше буде впроваджуватися найкращих світових практик і технологій в Україні. Не слід також забувати про постійний приплив капіталу в нашу країну - у вигляді як зарплат фахівців, так і податкових надходжень від діяльності вітчизняних IT - або R& D-аутсорсингових компаній.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі