Антиінвестиційний рецидив: Unicredit Group відбила повторне рейдерське захоплення через незаконну дію нотаріуса

Поділитися
Антиінвестиційний рецидив: Unicredit Group відбила повторне рейдерське захоплення через незаконну дію нотаріуса

Будемо чекати наступного?

Навіть після 8 років судових позовів, 50 судових рішень і остаточного вердикту Вищого господарського суду, винесеного ще в лютому 2013 р., Укрсоцбанк, що входить в Unicredit Group (Італія), 2016 року двічі зазнав нападу рейдерів. Використовуючи розширення можливостей нотаріусів, які, завдяки новій редакції Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", можуть здійснювати держреєстрацію нерухомості, рейдери двічі перереєстрували майно банку - нежитловий будинок по вул. Амосова, 12, у Києві (бізнес-центр "Горизонт Парк") - на ТОВ "Проект-А". І двічі Міністерству юстиції доводилося в терміновому порядку скасовувати незаконну реєстрацію приватного нотаріуса, щоб повернути майно іноземному інвестору.

Беззахисний інвестор…

Тільки в липні від рейдерських захоплень постраждали три великі іноземні інвестори в Україні: американська Bunge, італійський Unicredit, литовський NOVUS. Винуватці їхніх проблем - маловідомі регіональні нотаріуси, які після реформи в сфері державної реєстрації власності наділені майже безмежними функціями. Так, обухівський (у випадку з Unicredit) і баришівський (NOVUS) нотаріуси перереєстрували майно на десятки мільйонів доларів.

"Проблема в незахищеності й неможливості відстояти своє право на справедливість, - обурювався голова Незалежної асоціації банків України Роман Шпек на прес-конференції в агентстві "Інтерфакс-Україна", спеціально присвяченій захисту прав власників і кредиторів. - Після 50 рішень судів не можна поставити крапку в країні, яка вважає себе демократичною і правовою? А хіба це єдиний випадок? Bunge, NOVUS, Укрінбанк…"

Звісно, банкіри стурбовані небезпечною ситуацією, що нині склалася в Україні з захистом майнових прав інвесторів і власників. "Вирішення цієї проблеми важливе не тільки для окремих компаній, а й конче потрібне для розвитку економіки країни в цілому. Unicredit Bank та інші неодноразово мали справу з незаконними діями нечистих на руку позичальників, які всіляко намагалися уникнути виконання взятих на себе зобов'язань, - розповідає голова правління Unicredit Bank Тамара Савощенко. - Найбільш показовим прикладом є повторна спроба захопити бізнес-центр "Горизонт Парк".

…і всемогутній нотаріус

"У жовтні 2015 р., - розповідає Тамара Савощенко, - на підставі підробленого рішення суду реєстраційна служба Києва скасувала реєстрацію права власності банку на бізнес-центр "Горизонт Парк" і зареєструвала його за ТОВ "Проект-А". Але експертиза підтвердила підробку документів, і банку вдалося відстояти право власності на майно". Однак уже в лютому 2016 р. атака на об'єкт повторилася. Незважаючи на заборону проведення будь-яких реєстраційних дій щодо БЦ приватний нотаріус Обухівського нотаріального округу Олег Щур скасував право власності банку на об'єкт і зареєстрував його за тим самим "Проект-А". Повернути свої права на БЦ банку вдалося лише після звернення до Міністерства юстиції, яке скасувало всі реєстраційні дії О.Щура, заблокувавши нотаріусу доступ до реєстру на три місяці. Після цього банк було поновлено в його правах на "Горизонт Парк", а Окружний адмінсуд м. Києва заборонив здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо БЦ.

Однак цим реєстраційна історія не закінчилася. 2 липня 2016 р., першого ж дня після відновлення доступу до реєстру, вже знайомий нам нотаріус О.Щур на підставі ухвали Окружного адмінсуду від 1.07.2016 г. скасувала заборону на проведення реєстраційних дій. Звідки взялася ця ухвала, очевидно, з'ясує вже слідчий (за фактом дій нотаріуса відкрито кримінальне провадження), тому що суддя, який розглядає справу, 1 липня перебував у відпустці, тож не міг виносити жодних судових рішень.

Того ж дня О.Щур на підставі рішення госпсуду м. Києва від 3.11.2015 р. і свідоцтва, що втратило свою юридичну чинність після визнання судами права власності на актив за банком, зареєстрував право власності на БЦ за компанією "Проект-А". Його не збентежило, що зазначене рішення суду ніколи не набувало законної сили, тому що було скасоване рішенням апеляційної інстанції від 18 травня 2016 р.

Ручний режим відновлення справедливості

Слід віддати належне Мін'юсту: він оперативно відреагував на скаргу Укрсоцбанку - 21.07.2016 р. Апеляційна комісія міністерства парирувала повторну спробу рейдерського захоплення БЦ "Горизонт Парк" -власність повернули Unicredit Group. Але чи відбулося покарання за рейдерство?

"Якщо держреєстратор зробив помилку, ми йому можемо заблокувати доступ до реєстру, наприклад, на один місяць, щоб він вивчив закони, - пояснює Павло Мороз, заступник міністра юстиції України з питань держреєстрації. - Декого ми блокуємо на шість місяців, якщо порушення істотне. Якщо ж має місце грубе порушення, ми просто назавжди анулюємо доступ такого нотаріуса до реєстру. Якщо нотаріус, що діє як держреєстратор, зробив певну помилку, за законом позбавити його свідоцтва на ведення нотаріальної діяльності неможливо".

Таким чином, складається ситуація коли нотаріуси, одержавши законодавчу можливість здійснювати повний спектр реєстраційних дій з нерухомістю, можуть практично безкарно проводити незаконні махінації з майном. Режим ручного виправлення помилок за допомогою Апеляційної комісії Мін'юсту навряд чи може бути в цьому випадку серйозною гарантією справедливості. Адже поки вона розгляне справу (від початку року з 1 тис. поданих справ розглянуто лише 150), майно вже можуть кілька разів перекинути на інші компанії й особи. Тому учасники ринку наполягають на: 1) кримінальній відповідальності для нотаріусів; 2) скасуванні екстериторіальності при реєстрації майна; 3) посиленні контролю Мін'юсту і санкцій до нотаріусів, у тому числі й до приватних. Парадокс, але нотаріус О.Щур, який двічі намагався провернути незаконну реєстрацію більш ніж на 25 млн дол., на день підготовки статті навіть не відключений від системи електронного реєстру майнових прав. Скільки ще чужого майна він зможе перереєструвати, можна тільки здогадуватися. Учасники ринку й міжнародні організації переконані, що навіть за одне подібне порушення нотаріусів треба позбавляти не тільки доступу до реєстру, а й свідоцтва про заняття нотаріальною діяльністю (яке також видає Мін'юст), а також притягати до кримінальної відповідальності. Тільки такі жорсткі заходи з боку міністерства і правоохоронних органів зможуть запобігти хвилі махінацій з власністю.

Інвестори та власники вважають, що проблема має вирішуватися не лише в ручному режимі, а й системно. І тільки після реальних позитивних змін у сфері захисту права власності Україна зможе розраховувати на приплив інвестицій.

Небезпеку ситуації розуміють і в Мін'юсті. Зараз там відпрацьовують посилення кримінальної відповідальності держреєстраторів і рейдерів. Міністерство вже вийшло з ініціативою на законодавчому рівні посилити кримінальну відповідальність рейдерів. Так, П.Мороз запевняє, що після голосування в парламенті за законопроект №4216 можливість рейдерського захоплення бізнесу буде вже не такою простою, як зараз. А у вересні Мін'юст вийде з новими пропозиціями щодо зміни законодавства. Крім того, за його словами, міністерство має намір підписати меморандум з Нацполіцією і "провести спільно ряд гучних справ, щоб держреєстраторів, які скоїли злочин, не просто позбавили б ліцензії, а й посадили за ґрати".

Будемо сподіватися, що чиновники зможуть своїми оперативними нововведеннями поліпшити інвестиційний клімат держави, а іноземним інвесторам не доведеться вдаватися до крайніх заходів захисту своїх капіталовкладень - виведення капіталу з країни...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі