Засуджений у Туреччині американський пастор вилетів до США

13 жовтня 01:04

В Анкарі заперечують наявність домовленостей з США щодо звільнення Брансона.

 

Американський пастор Ендрю Брансон, якого турецький суд звільнив після винесення обвинувального вироку, вилетів до США. Спецрейс доставить пастора з Ізміра до Німеччини, а звідти – до Сполучених Штатів.

Тим часом в Анкарі спростували раніше поширену американськими виданнями інформацію про те, що звільнення Брансона стало предметом домовленості між США і Туреччиною, а також заяви президента Сполучених Штатів Дональда Трампа, що побічно підтверджують це. Зокрема, він писав у Twitter, що Вашингтон "ретельно працює над справою Брансона".

"Туреччина - демократична країна, де панує право, а турецькі суди незалежні. Жодна фізична або юридична особа або влада іншої країни не можуть давати вказівки та інструкції турецьким судам та суддям щодо виконання їх повноважень" , - заявив офіційний представник Адміністрації президента Туреччини Фахреттін Алтун у п'ятницю, 12 жовтня.

Раніше цього ж дня турецький суд засудив Брансона, якому загрожувало до 15 років в'язниці, до трьох років позбавлення волі. Однак його звільнили в залі суду, зарахувавши за виконання вироку термін, який він провів у в'язниці під слідством.

Пастора звинувачували в тому, що він нібито пов'язаний із терористами з "Робітничої партії Курдистану" і якоюсь "терористичною організацією гюленистов", яка, за офіційною версією, стоїть за спробою військового перевороту в 2016 році.

Читайте також: Туреччина більше не братиме кредити у МВФ - Ердоган

Відносини між союзниками погіршилися після того, як Трамп і віце-президент США Майк Пенс почали вимагати від турецької влади звільнити американського пастора. Офіційна Анкара відмовила Вашингтону в задоволенні цієї вимоги. Повідомлялося, що турецька ліра дешевшає по відношенню до долара США на тлі стурбованості інвесторів через погіршення дипломатичних відносин. Через падіння курсу ліри до річного мінімуму знизилася вартість і євро.

15 серпня Туреччина в два рази збільшила мита на імпорт з США. Під відповідні дії Анкари потрапили легкові автомобілі, алкоголь і тютюн. Віце-президент Фуат Октай назвав дії США "атакою на турецьку економіку". Напередодні президент Реджеп Таїп Ердоган оголосив про бойкот iPhone та іншої електроніки з США.

13 серпня Financial Times писало, що економічна криза в Туреччині може поширитися на інші країни.

10 серпня президент США Дональд Трамп подвоїв мита для Труциина сталь і алюміній, які складуть тепер 20 і 50 відсотків відповідно. Ердоган у відповідь закликав громадян продати долари і золото, які вони зберігають під пошудкою і купити ліру.

Нагадаємо, 1 серпня Міністерство фінансів США ввело санкції проти двох турецьких міністрів за їхню причетність до переслідування американського пастора Ендрю Брансона, затриманого у 2016 році. Санкції підготовлені за моделлю "акта Магнітського", який дозволяє керівництву США вводити обмеження щодо юридичних осіб, фізичних осіб (і їх активів), якщо вони пов'язані з корупцією або порушенням прав людини у будь-якій точці світу. Офіційна Анкара вже пообіцяла запровадити відповідні міри.

Перед цим президент Турції Реджеп Ердоган назвав тиск Трампа "психологічною війною" і звинуватив США в підтримці курдських збройних формувань, які Туреччина вважає "терористами".

Християнський пастор з євангельської церкви з Північної Кароліни вчора був звільнений з в'язниці 25 липня через півтора року після арешту. Його перевели під домашній арешт через "проблеми зі здоров'ям".

Цей кейс розпалював відносини між союзниками по НАТО.

Ердоган раніше пов'язував повернення Брансона в США з екстрадицією клірика Фетхуллаха Гюлена – голови організації FETO. Гюлен, який заперечує організацію спроби державного перевороту, живе в США. Туреччина неодноразово вимагала від США його екстрадиції, але так і не змогла домогтися цього.