ЄСПЛ задовольнив скаргу Магнітського через 10 років після його смерті

27 серпня 13:23

Європейський суд з прав людини зобов'язав Росію виплатити рідним Сергія Магнітського 34 тисячі євро.

 

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі зобов'язав Росію виплатити компенсації родичам юриста інвестфонду Hermitage Capital Сергія Магнітського, який помер у лікарні московського слідчого ізолятора. Матері і вдові загиблого присуджені 34 тисячі євро. Про це йдеться в рішенні суду, опублікованому у вівторок, передає BBC.

Суд встановив, що Магнітський помер через недостатню медичну допомогу в СІЗО. ЄСПЛ визнав порушення кількох статей Конвенції з прав людини.

Страсбурзький суд вирішив, що стосовно Магнітського були порушені:

  • стаття 3 Європейської Конвенції з прав людини (заборона тортур) у зв'язку з умовами його утримання під вартою

  • пункт 3 статті 5 Конвенції (право на свободу та особисту недоторканність)

  • стаття 3 Конвенції у зв'язку з жорстоким поводженням з боку тюремних наглядачів і відсутністю ефективного розслідування щодо них

  • стаття 2 Конвенції (право на життя) у зв'язку з нездатністю влади захистити право Магнітського на життя і забезпечити ефективне розслідування обставин його смерті

  • пункти 1 і 2 статті 6 Конвенції (право на справедливий судовий розгляд)

Разом з тим суд оголосив неприйнятними скарги заявників щодо умов утримання Магнітського під вартою і тривалості його арешту.

Сергій Магнітський був адвокатом і аудитором, який розкрив велику схему податкового шахрайства при проведенні аудиторської роботи для російської компанії Hermitage Capital Management. У листопаді 2008 року він був заарештований і затриманий російськими властями невдовзі після дачі показань у якості свідка в рамках скарги, поданої "Ермітаж Кепітал Менеджмент", в якій стверджувалося, що група співробітників МВС Росії була залучена до податкового шахрайства на 5,4 мільярда рублів (230 мільйонів доларів США) за участю трьох компаній, що належать Ермітажу, Riland, Parfenion і Makhaon.

За викриття цього шахрайства Магнітський піддався фізичному та психологічному тиску під час утримання під вартою, і 16 листопада 2009 року він помер у слідчому ізоляторі в Москві. Наймовірніше, що він був убитий.

16 травня Міністерство фінансів США запровадило санкції проти п'яти фізичних і однієї юридичної особи з РФ, які є фігурантами справи Магнітського. Зокрема, санкції введені проти колишнього начальника виправної колонії №7 Сергія Коссієва, а також Геннадія Карлова, колишнього заступника командира батальйону "Північ" Руслана Геремеєва і Олени Трикули. В рамках "закону Магнітського" запроваджено санкції проти спецзагону "Терек" Росгвардії (його база знаходиться у Чечні).