В ОБСЄ стурбовані польським "антибандерівським" законом, чекають на його ветування президентом

01 лютого 20:27

Історичні питання мають бути темою для наукових досліджень, а не судових рішень, вважають в організації.

 

В Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) стурбовані прийняттям в Польщі закону про Інститут національної пам'яті, що криміналізує заяви про історичні події, йдеться у заяві ОБСЄ.

"У мене є серйозні побоювання з приводу закону, який криміналізує заяви щодо історичних питань. Хоча ми всі знаємо чутливість навколо історичних подій, свобода вираження має особливе значення для істориків і вчених. Історія - це питання незалежних наукових досліджень і вільного обговорення, а не судового рішення. Закон повинен бути відхилений як непропорційне обмеження свободи вираження поглядів. Тільки коли заяви є підбурювання до насильства або дискримінації, вони можуть бути криміналізованими", - наголосив представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір.

Він також нагадав про те, що для того, аби закон набув чинності, він повинен бути прийнятий президентом країни.

"Сподіваюся, що для захисту свободи слова на закон буде накладено вето президента", - цитує Дезіра УНН.

Нагадаємо, в ніч на 1 лютого Сенат Польщі 57 голосами ухвалив без поправок скандальний закон про Інститут національної пам'яті, де, зокрема, передбачена кримінальна відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.

Раніше представники комітетів відхилили пропозицію вилучити із закону запис про "злочини українських націоналістів" і не погодилися прибрати покарання за заперечення цього у вигляді позбавлення волі, тож за пропаганду "бандерівської ідеології" можна отримати штраф або потрапити за грати на три роки.

Стурбованість з приводу прийняття закону висловили в Україні та світі. Зокрема, президент України Петро Порошенко назвав його необ'єктивним та категорично неприйнятним. А Міністерство закордонних справ України закликало офіційну Варшаву до продовження конструктивного діалогу щодо чутливих для обох країн історичних питань. Тим часом спікер парламенту Андрій Парубій зібрав нараду депутатів Верховної Ради через польський закон. Він доручив комітету закордонних справ підготувати позицію для розгляду Верховною Радою у зв'язку з його прийняттям.

Також ініціативу польських законотворців розкритикував Ізраїль, який сприйняв її як можливість покарання тих, хто вижив під час Голокосту, за їхні свідчення. У зв'язку з цим, у парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.

Розкритикували законопроект і в Державному департаменті США, заявивши про те, що він може підірвати свободу слова й академічний дискурс у країні та закликали Польщу його переглянути.