У Колумбії за кілька тижнів зникла друга за величиною річка країни

09 лютого 02:43

Річка, незважаючи на наявність бурхливого життя на її берегах, перетворилася в пересихаючий струмок.

 

З грудня 2018 по лютий 2019 року з поверхні Землі зникала і зникла друга за величиною річка Колумбії Каука. Як могло статися, що річка довжиною 1350 кілометрів, яка бере початок в Андах, має ГЕС, греблі, заводи, міста і села на берегах, протягом декількох тижнів перетворилася на струмок, рівень води в якому настільки низький, що навіть не можна зробити заміри? Кажуть, причиною всьому - гребля Ітуанго, там будувалася ГЕС.

Як тільки стали будувати греблю, почалися проблеми: провали ґрунту, воронки та інші біди. Через обвали заблокувався водоскидний тунель, а вода, накопичуючись перед дамбою, одного разу її прорвала. Довелося евакуювати жителів: спочатку 25 тисяч, а потім ще 130 тисяч. Проливні дощі погіршували ситуацію. Інженери намагалися хоча б не дати воді прорвати греблю і зруйнувати її, затопивши все навколо, повідомляє BBC.

З того часу головною турботою інженерів було запобігання прориву греблі і її поступового руйнування.

Система водоскидних тунелів, які раніше побудували гідробудівельники, виявилася ненадійною. Тому вирішили дозволити воді піднятися до самого верху резервуара і спускати її через спеціально побудовані шлюзи.

Це, на думку фахівців, було єдиним можливим способом здійснювати контрольоване скидання води.

Деякий час ця схема працювала, але коли почалася посуха, вода не могла досягти необхідного рівня, щоб її можна було спустити через шлюзи.

16 січня компанія ЕРМ, яка будує ГЕС, прийняла рішення різко знизити кількість води, що скидається - з 800 кубічних метрів в секунду до 395 (дані міністерства охорони природи Колумбії). Однак вирішили, що і цього недостатньо, і 5 лютого було повністю припинено скид води. Річка фактично зникла протягом декількох годин.

Згідно з вимірюваннями, які провели фахівці з Пуерто-Вальдівії, 4 лютого рівень води в річці становив 1,96 м, а вже 6 лютого - 42 див.

В колумбійському інституті гідрології, метеорології та екологічних досліджень кажуть, що на місці течії річки зараз камені, болото і величезна кількість риби, частина якої вже загинула. Близько 700 волонтерів намагаються врятувати мешканців річки.

Що буде далі з цим регіоном, сказати складно.

Останніми роками ми стали свідками незвичайних природних явищ, як-то: підтоплення на півдні України, безумство водної стихії в Закарпатті, різкі перепади температур. Явно щось сталося в природі. Що саме відбувається в Україні, де раніше частіше скаржилися на брак води, ніж її надлишок, і наскільки серйозні зміни погоди чекають нас в найближчі роки?