Трамп допомагає Китаю стати "знову великим" - NYT

14 листопада 19:19

Екс-постпред США в ООН вважає провальною 12-денну поїздку в Азію.

 

Тур президента США Дональда Трампа країнами Азії мала потенціал захистити важливі американські інтереси в регіоні у сферах безпеки і економіки. Якби все відбулося належним чином, незграбна політика Трампа щодо Далекого Сходу могла б вирівнятися. Але замість цього Америка опинилася у ще більш слабкому становищі, передавши Китаю першість в новому Індо-Тихоокеанському регіоні.

Про це на сторінках лояльного до Демократичної партії видання New York Times пише екс-радник з національної безпеки президента Барака Обами і колишній постійний представник США в ООН Сьюзан Райс.

Вона зауважує, що поїздка Трампа почалася непогано. Він добре себе показав у Японії і Південній Кореї, запевнивши ключових союзників у регіоні в їхній безпеці і лояльності США. Але вже в Китаї його дипломатія зійшла з рейок. Китайський лідер Си Цзиньпін, на думку Райс, вдало зіграв на самолюбству американського президента, замінивши пишним прийомом суть зустрічі.

Райс нагадує, що 11 країн Транстихоокеанського партнерства, з якого Трамп вивів США, ухвалили порядок денний перегляду найбільшої у світі торговельної угоди. І тим самим лишили Америку за межами цього великого ринку.

"Найцікавіше те, що голова Си Цзиньпін виступив після гнівної промови Трампа з вихваляннями відкритих ринків, чесної торгівлі і вигод глобалізації. Все це ідеї, які він, вірогідно, запозичив у попередніх американських лідерів", - йдеться в статті.

Райс зауважує, що Трамп не згадав належним чином про вирішення конфлікту Китаю з його сусідами в Південно-Китайському морі, він нічого не сказав про права людини, а потім ще й став на бік Володимира Путіна і його заперечень втручання у вибори в США. Американський президент образив свої ж розвідувальні служби на іноземній території. Все це точно не піде на користь лідерству США в регіоні.

"Легковажна дружелюбність президента Трампа до президента Філіпін Родріго Дутерте стало найнижчою точкою цієї важливої поїздки, яка відкинула назад позиції США в Азії. Але все це було, можливо, ідеальним, хоч і навмисним епілогом президентського туру під гаслом "Зробимо Китай великим знову", - пише Райс.