Президент Сербії заявив про прагнення до компромісу з Косовом

10 вересня 02:56

Вучич назвав компроміс з Косово умовою інтеграції обох країн в Європейський Союз.

 

Президент Сербії Олександр Вучич закликав співгромадян до готовності до компромісу з Косовом заради наближення обох держав до членства в Європейському Союзі, передає "Європейська правда".

"Ми хочемо бути частиною Європейського Союзу, косовські албанці прагнуть до безвізового режиму з ЄС, треба зрозуміти, що нам потрібно жити разом, нам потрібно жити поруч один з одним", - заявив Вучич, виступаючи у північній частині косовського міста Мітровіца, яку контролюють серби, в неділю, 9 вересня.

Президент Сербії констатував, що заради досягнення компромісу з албанцями сербам у майбутньому "доведеться багатьом пожертвувати".

Заяви про необхідність компромісу Вучич зробив незадовго після скасування зустрічі з президентом Косова Хашимом Тачі, яка була запланована на п'ятницю.

Раніше Вучич і Тачі визнали, що обговорюють обмін територіями між державами. Можлива угода дозволить Белграду зберегти контроль над північчю Косова, населеній переважно сербами. А Пріштіна може отримати Прешевську долину з албанським населенням.

У результаті війни 1999 року між Косовом і центральним урядом Сербії регіон перейшов під контроль ООН, залишаючись юридично автономією у складі Сербії. У 2008 році Пріштіна в односторонньому порядку проголосила незалежність, а в 2016 році уклала Угоду про асоціацію з ЄС.

Незалежність Косова визнали 115 держав, зокрема США, Канада, члени Європейського Союзу.

У той же час більше 80 країн-членів ООН незалежність Косова не визнають і вважають регіон частиною Сербії. Серед них – Китай, Росія, Білорусь, Україна, Ізраїль та інші.

Як повідомлялося, Єврокомісія визначила 2025 рік крайньою датою наступної хвилі розширення ЄС. Сербія та Чорногорія вже ведуть переговори про вступ в Євросоюз, Боснія Та Косово претендують на статус кандидата в члени ЄС. Євроінтеграцію Македонії стримує суперечку з Грецією з-за назви країни. Для Сербії проблемою є необхідність визнання незалежності Косова.

Детальніше про стратегію Європейського Союзу щодо балканських країн читайте у матеріалі Тараса Качки "Новий оптимізм для Балкан" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".