Найбільший ядерний могильник США перетворять на національний парк

21 грудня 10:17

На території Хенфорда знаходиться реактор "В", який використовувався для виробництва збройного плутонію при створенні атомних бомб "Трініті" і "Товстун".

 

Знаменитий Хенфордський ядерний комплекс, місце здійснення Манхеттенського проекту, у 2016 році стане національним парком. Очікується, що виведений з експлуатації науковий об'єкт в американському штаті Вашингтон стане популярним туристичним напрямком для тисяч охочих, передає агентство Associated Press.

"Все очищено і абсолютно безпечно. Всі радіоактивні матеріали знаходяться дуже далеко", - заявила представник міністерства енергетики США Колін Френч (Colleen French). Вона повідомила, що історія комплексу почалася у 1943 році, на об'єкті працювали понад 50 тисяч осіб з усієї країни. Парк відкриється для того, щоб розповісти історію цих людей. Деталі відкриття та функціонування парку досі опрацьовуються, зазначила Френч, але при цьому влада сподівається, що число відвідувачів буде досягати 10 тисяч осіб на рік. При цьому туристи не зможуть потрапити на територію, де досі зберігаються радіоактивні відходи.

Головними визначними пам'ятками Хенфордського комплексу стануть примарні міста Хенфорд і Уайт-Блаффс, які були евакуйовані урядом країни, щоб звільнити територію для урядової науково-промислової програми зі створення атомної бомби. Також основним місцем для відвідування туристів буде реактор "В" - перший у світі повномасштабний реактор, який використовувався для виробництва плутонію, застосованого згодом для першого випробування атомної бомби "Трініті", а також у бомбі "Товстун", яку скинули на японське місто Нагасакі.

У загальній складності на території комплексу розташовані 177 ємностей з мільйонами галонів відходів. Згідно з екологічними звітами відомств США, Хенфордський комплекс - одне з найбільш забруднених місць на планеті, де, однак, застосовані безпрецедентні заходи безпеки.

Читайте також: У Комітеті з питань Збройних сил США назвали Росію стратегічною ядерною загрозою


Ядерний комплекс у Хенфорді побудували в 1943 році в рамках так званого Манхеттенського проекту. Через 20 років на території комплексу було вже дев'ять реакторів, п'ять ліній збагачення плутонію і близько тисячі допоміжних підприємств і лабораторій.

Велика їх частина була закрита з 1965 по 1971 рік, а останній реактор продовжував працювати як електростанція громадської мережі електропостачання штату і як підприємство з виробництва плутонію до 1987 року.