Кремль пропонує пострадянському простору своєрідну "матрьошку змістів" — експерт

06 липня 16:58

Всередині цієї конструкції - Кремль з його інтересами та геостратегічними планами.

 

Можливо, агресивна риторика "русского мира" й відійшла на другий план, одначе натомість пострадянському простору пропонується своєрідна матрьошка змістів, де: зовнішня оболонка - дружба народів; другий рівень - гарантії захисту національних державних управлінських особливостей (т.зв. природних держав) від західного впливу та демократизації, що має подобатися авторитарним режимам деяких країн пострадянського простору, національним елітам, олігархам; а всередині цієї конструкції - Кремль з його інтересами та геостратегічними планами.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Ірина Павленко. За її словами, не обійтися тут і без вигаданої історії, яка б, за логікою, мала об'єднувати сусідні з Росією народи. В атмосфері дружби, виявляється, Росія жила завжди. Так, цієї весни на міжнародному форумі в КНР В.Путін, зокрема, заявив: "У сучасному світі саме Євразія здатна стати прикладом для багатьох. Протягом тисячоліть на великому просторі жили різні народи…У Росії добре знають, як важливо будувати добрі стосунки з сусідами".

"Велике значення в концепції "дружби народів" має перемога у Великій Вітчизняній війні. Щоправда, це значення зумовлене тим… що більше нічого такого об'єднавчого в історії для народів колишнього СРСР росіяни поки що знайти не можуть. А ось негативу - значно більше, - зазначає експерт. - Уся ця етика "дружби народів" - вкрай підступна. В історії чимало прикладів, коли найстрашніші вчинки робилися під прикриттям цілком позитивних слів. Саме під гаслами рівности й братерства, справедливости й боротьби з пригнобленням (і соціяльним, і національним) більшовики розстрілювали, морили голодом і виселяли мільйони людей. Ясно, що не слова важливі, а вчинки. Проте в епоху розквіту популізму і телевізійної демократії слова як ніколи мають велике значення".

Детальніше про зміну риторики Кремля читайте в статті Ірини Павленко "Від "русского мира" до мультикультуралізму" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".