Іран пригрозив США відповіддю на "непередбачувану" політику Трампа

21 серпня 15:58

Голова МЗС Ірану запевнив, що Тегеран залишається відданим ядерній угоді.

 

Іран пригрозив Сполученим Штатам Америки дзеркальною відповіддю на "непередбачувану" політику президента Дональда Трампа, зокрема щодо угоди про нерозповсюдження ядерної зброї.

"Взаємна непередбачуваність призведе до хаосу. Президент Трамп не може бути непередбачуваним і водночас очікувати, що інші поводитимуться передбачувано", - наголосив під час виступу у Стокгольмському інституті дослідження проблем миру голова МЗС Ірану Джавад Заріф.

За його словами, Іран залишається відданим виконанню угоди. Попри це, обсяги урану, збагаченого вище рівня, закріпленого у міжнародних договорах, сягають в країні понад 370 тонн.

Заріф також звернувся до сусідів Ірану, висловивши думку, що збільшення видатків на купівлю західної зброї не посилить стабільність у регіоні Перської затоки, пише "Радіо Свобода". На його думку, жодна військова присутність Заходу у затоці на кшталт коаліції із захисту свободи судноплавства "не дозволять уникнути нестабільності".

Водночас він повторив тезу, що Тегеран і надалі вважає угоду про нерозповсюдження ядерної зброї "наріжним каменем міжнародної правомірності" і залишається відданим її положенням.

Такий коментар Заріфа пролунав за день після того, як державний секретар США Майк Помпео звинуватив Тегеран та його союзників у розпаленні "терору та неспокою" в конфліктах на території Іраку, Лівану, Сирії та Ємену, що призводить "до спустошливих гуманітарних наслідків".

Помпео, виступаючи на сесії Ради безпеки ООН на Близькому сході, застеріг від припинення збройного ембарго щодо Ірану, рішення дійсне до жовтня 2020 року.

У 2018 році США в односторонньому порядку вийшли з ядерної угоди та запровадили проти Ірану санкції. У відповідь Тегеран почав прискореними темпами відновлювати свою ядерну програму.

Німеччина, Франція та Британія припускають, що через посилений санкційний тиск США на Іран цінність ядерної угоди ризикує бути зведеною до нуля, оскільки чим сильніше Вашигтон тисне на Тегеран, тим більше положень "ядерної угоди" відкидає останній. У зв'язку з цим у трьох столицях поставили вимогу продовження діалогу щодо відновлення або переукладання ядерної угоди та висловили занепокоєння зростанням напруженості у регіоні Перської затоки.

Докладніше про проблеми з контролем над ядерними випробуваннями читайте у статті Олексія Їжака "Невидимі ядерні випробування" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".