Іран офіційно призупинив виконання частини зобов'язань за ядерною угодою

15 травня 11:13

Тегеран може відновити роботи зі збагачення урану і припинити модернізацію реактора на важкій воді в Араку, якщо учасники угоди не виконають протягом 60 днів вимоги Тегерана.

 

Іран з 15 травня офіційно припиняє виконання частини своїх зобов'язань в рамках Спільного всеосяжного плану дій (СВПД). Про це з посиланням на представника Агентства з атомної енергетики країни повідомило в середу агентство ISNA. Рішення ухвалила Вища рада національної безпеки Ірану.

"Протягом кількох днів громадськості буде повідомлено про вжиті кроки, також ми оголосимо про плани щодо допуску представників засобів масової інформації на об'єкти в Араку і Натанзі", - наводить його слова ISNA.

Джерело агентства також зазначило, що Тегеран, як і попереджав, може відновити роботи зі збагачення урану і припинити модернізацію реактора на важкій воді в Араку, якщо учасники угоди не виконають протягом 60 днів вимоги угоди.

Європейський Союз, Франція, Німеччина і Велика Британія відкинули вимоги Ірану щодо захисту його нафтового і банківського секторів від санкцій США.

У травні 2018 року США вийшли з підписаної в 2015 році ядерної угоди з Іраном. Угода передбачала виконання Тегераном низки кроків, спрямованих на обмеження своєї ядерної програми в обмін на скасування санкцій. Зокрема, СВПД обмежував Іран у збагаченні урану до 3,67%. Це робить можливим використовувати уран для атомних електростанцій, але цього недостатньо для створення ядерної зброї.

Потім у листопаді адміністрація Трампа відновила всі санкції проти Ірану, вимагаючи від держав-союзників припинити купувати іранську нафту під загрозою штрафних заходів для компаній-закупівельників. Однак для восьми країн США зробили виключення, які минули через 180 днів, 2 травня цього року.