Голова МЗС ФРН закликав Росію до повної прозорості із ракетою 9М729

24 сiчня 04:45

Показу спірної крилатої ракети для представників США, НАТО та Євросоюзу виявилося вже недостатньо.

 

Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив, що Росія повинна бути готова до більш повної відкритості у всьому, що стосується спірної крилатої ракети під індексом 9М729, передає в середу, 23 січня, Deutsche Welle.

"Тільки подивитися на ракету буде недостатньо", - заявив міністр після зустрічі з головою Державного департаменту США Майком Помпео у Вашингтоні.

Слова Мааса прозвучали через деякий час після того, як Міністерство оборони Росії влаштувало закордонним дипломатам показ ракети 9М729, через яку США збираються покинути Договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (ДРСМД). Однак представники США, НАТО і Євросоюзу демонстративно утрималися від відвідання брифінгу.

Маас заявив, що звичайного показу ракети в цих умовах вже недостатньо - існують чіткі вимоги того, як насправді має виглядати відкритість.

"До цього моменту Росія не була готова забезпечити повну прозорість. Очікування все ще актуальні, і хід, як і раніше, за Росією", - заявив міністр.

9М729 - ракетний комплекс з крилатою ракетою великої дальності наземного базування. Ймовірно, що 9М729 є сухопутним варіантом ракети 3М14 ракетного комплексу "Калібр-НК"; розроблений ОКБ "Новатор" (через що іноді називається 9М729 "Новатор"). Створення і випробування подібної ракети у наземному варіанті визнається США і НАТО порушенням Договору про скорочення РСМД, який був підписаний у 1987 р. між СРСР та США.

Раніше заступник державного секретаря США з контролю над озброєннями і міжнародної безпеки Андреа Томпсон заявила про те, що Сполучені Штати вимагають від Росії знищити ракету 9М729, наявністю якої Москва порушує ДРСМД - в цьому випадку угода може бути врятовано.

Перед цим Томпсон заявила, що США почнуть вихід з ДРСМД з 2 лютого, стверджуючи, що у Вашингтоні не бачать дотримання домовленостей з боку Росії.

Нагадаємо, 22 жовтня 2018 року було оголошено рішення президента США Дональда Трампа в односторонньому порядку вивести Сполучені Штаті з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (ДРСМД), так як російська сторона порушує умови, а Китай та інші ядерні держави до нього взагалі не приєднувалися.

У РФ претензії США відкинули, назвавши позицію Вашингтона "небезпечною". Для переговорів з цього питання Москву відвідав радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон.

Договір про РСМД був підписаний США та СРСР у 1987 році. Сторони зобов'язалися знищити балістичні і крилаті ракети наземного базування середньої (1000-5500 км) і малої дальності (500-1000 км), а також не виробляти і не розгортати озброєння цього класу в майбутньому.

Детальніше про мотиви виходу США з ДРСМД читайте в статті Олексія Їжака "Дедалі ближче до ядерного раю" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".