Дуда вирішив нічого не змінювати у відносинах з Україною і це правильно - Wyborcza

16 грудня 17:33

Візит польського президента в Київ дав зрозуміти, що Варшава і далі буде підтримувати українців.

 

Президенти і прем'єр-міністри змінюються, але польська політика підтримки незалежної і проєвропейської України – ні. Такий висновок першого офіційного візиту президента Анджея Дуди в Київ.

Про це на сторінках Gazeta Wyborcza пише оглядач Павел Вроньський, нагадуючи про кілька місяців політичної непевності і пліток щодо української політики Варшави. Але ситуація повертається на висхідну позицію. Партія "Право і Справедливість", яка опинилися "між Сциллою політичних підрахунків і Харибдою спадщини Леха Качинського", обрала врешті друге.

Дуда запевнив, що Польща продовжить всі ініціативи щодо українського-польської співпраці, які започаткували президенти Олександр Кваснєвський і Броніслав Коморовський. Йдеться, зокрема, про спільну польсько-українсько-литовську бригаду, програму підтримки економічних і політичних реформ, а також реформ у сфері самоврядування. Також заінтригувала інформація про співпрацю національних банків двох країн.

І потужно прозвучала обіцянка Варшави підтримувати збереження санкцій проти Росії, введені за анексію Криму і війну в Донбасі.

"Візит Анджея Дуди в Україну став успіхом, тому що президент вирішив продовжити співпрацю замість того, щоб вносити в неї якісь зміни", - пише оглядач.

Однак проблема полягає в тому, що ситуація навколо України змінюється і не в кращий бік. Частині країн ЄС Росія тепер здається цінним партнером у війні проти "Ісламської держави" в Сирії, а також в стримуванні напливу біженців з Близького Сходу. Деякі країни, такі як Італія, відкрито критикують політику санкцій. Також ситуація ускладнюється в самій Україні, адже влада прем'єр-міністра Арсенія Яценюка слабне.

В цей же час, оглядач видання Rzeczpospolita писало, що поїздка в Київ була невдалою для польського президента. На думку оглядача, Дуда нарешті визнав нездатність Польщі допомогти Україні у боротьбі з Кремлем. Автор додає, що відсутність серйозної фінансової і військової допомоги з боку Варшави остаточно переконала президента Петра Порошенка в тому, що йому краще шукати підтримки у тих країн, які мають вплив на рішення Кремля – Німеччини і Франції. І новому польському уряду навряд чи вдасться змінити цю ситуацію, яка дісталася йому в спадок від попередників.

На противагу песимістичному погляду оглядача Rzeczpospolita польське видання Newsweek навпаки відзначило успіх президента Польщі в Україні. На думку авторів журналу, Дуда здивував Порошенка конкретикою під час зустрічі в Києві. Замість порожніх, але гучних слів він пообіцяв наполягати на продовженні санкцій проти Росії, протистояти побудові російської газотранспортної системи "Північний потік-2", посилення військової співпраці в рамках польсько-українсько-литовської бригади і пообіцяв Україні місце за столом на саміті НАТО у Варшаві наступного року.