Бої за Тріполі: у Лівії почав діяти режим припинення вогню

12 сiчня 10:46

На думку міністра внутрішніх справ Лівії, власний інтерес у цій громадянській війни має Москва, яка прагне розширити свою присутність у Середземномор'ї.

 

Командувач самопроголошеної "Лівійської національної армії" ("ЛНА") маршал Халіфа Хафтар та Уряд національної єдності Лівії оголосили про запровадження режиму припинення вогню з 00:01 неділі, 12 січня, пише DW.

Війська Хафтара понад півроку ведуть бої за контроль над столицею Лівії Тріполі, минулого місяця бойові дії тут активізувалися і посилилися. Маршал підтримує опозиційний "уряд у Тобруці", протистоять йому сили міжнародно визнаного Уряду національної єдності Лівії (УНЄ).

У "ЛНА" попередили, що не вестимуть бойові дії лише за умови дзеркального припинення вогню з боку сил Уряду національної єдності. Уряд на перемир'я погодився та висунув власні умови режиму тиші – відведення Хафтаром своїх військ від Тріполі, пише агенція "Інтерфакс".

В уряді повідомили, що рішення про припинення вогню є відповіддю на заклики президентів Туреччини і Росії Реджепа Таїпа Ердогана та Володимира Путіна, повідомляє Reuters. На переговорах з прем'єр-міністром Італії Джузеппе Конте очільник УНЄ Фаїз Сарадж позитивно оцінив ініціативу РФ і Туреччини щодо припинення вогню в Лівії.

За даними турецьких ЗМІ, оголошення про припинення вогню було зроблене невдовзі після телефонних переговорів Ердогана та Путіна, хоча ще кількома днями раніше сторони відкидали таку ініціативу. Очікується що, сьогодні на переговори до Стамбулу прибуде голова лівійського уряду.

Нагадаємо, 8 січня президенти Росії і Туреччини провели у Стамбулі зустріч і прийняли спільну заяву щодо ескалації ситуації на Близькому Сході . Зокрема, сторони ініціювали припинення бойових дій у Лівії.

"Ми прийняли рішення виступити з ініціативою і як посередники закликати всі сторони в Лівії припинити бойові дії з 00:00 12 січня 2020 року", - йшлося в спільній заяві.

27 грудня Уряд національної єдності Лівії запросив у Туреччини підтримку "з повітря, з моря та із суші", 2 січня парламент Туреччини підтримав рішення про відправку військ до Лівії, а 5 січня почалося перекидання підрозділів турецької армії до Лівії.

Президент США Дональд Трамп закликав свого турецького колегу не втручатися у ситуацію, однак Ердоган лише розкритикував лояльні Хафтару країни (Росію, ОАЕ, Єгипет, Іран та Сирію): "Вони підтримують воєначальника, але ми підтримуємо законний уряд і приймаємо їх запрошення відправити війська".

У відповідь на таке рішення маршал Халіфа Хафтар оголосив "загальну мобілізацію для протистояння іноземній агресії". Боротьба за владу в Лівії триває з 2011 року, коли був повалений і убитий диктатор Муаммар Каддафі.