В ГПУ роз'яснили причину зупинення справ щодо підозрюваних у злочинах проти учасників Майдану

09 грудня 15:10

Справи проти підозрюваних у злочинах проти учасників Майдану зупинені, щоб згодом їх відновити. Слідчі дії продовжуються далі.

 

В Генпрокуратурі заявляють, що зупинили справи щодо підозрюваних у злочинах проти Євромайдану, які перебувають у розшуку, для того, щоб врятувати їх від закриття, про це DT.UA заявив начальник управління спеціальних розслідувань Головного слідчого управління ГПУ Сергій Горбатюк.

За його словами, це пов'язано із тим, що згідно з діючим КПК на розслідування надається лише один рік, а після того, як цей термін спливає, слідство потрібно повністю припиняти, в разі якщо підозрювані не знайдені.

"Зараз справи зупинені для того, щоб відновити їх, коли підозрювані будуть знайдені. Але слідчі дії не зупинені, справи відносно конкретних високопосадових осіб чи міліціонерів в окремі провадження, але ми продовжуємо розслідування, продовжуємо збирати докази", - запевнив Горбатюк.

За його словам ГПУ подала до Ради зміни до КПК щодо можливості продовження терміну слідства в особливих випадках, "але цей проект на головування не було поставлення через відмову комітету". "Нам сказали, що комітет вбачає там ознаки корупції", - стверджує Горбатюк.

Він також нагадав, що зокрема у справі про побиття демонстрантів 1 грудня, повідомлено про підозру керівникам правоохоронців, "зараз є керівник "Беркуту", по якому справа розслідується і найближчим часом буде завершена і направлена до суду".

"Так само по 30 листопада (розгін студентів) - там є 15 організаторів. Їм повідомлено про підозру, по 4 беркутівцях і Попову – справи направлені до суду, стосовно інших причетних – справи розслідуються. По 10-11 грудня - справу по організаторах виділено в окреме провадження і зупинено, щодо виконавців – двом особам з запорізького "Беркуту" повідомлено про підозру, слідство триває по них і по інших, хто причетний",- сказав начальник управління спеціальних розслідувань Головного слідчого управління ГПУ.

Така сама ситуація і у справі щодо розстрілів протестувальників на Майдані у січні-лютому, "щодо відсутніх підозрюваних справи зупинено, а щодо наявних – розслідування продовжуються, так само як і по фактових справах".

Він також підтвердив, що у справі за переслідування учасників Автомайдану досі не оголошені підозри організаторам, через неналежне розслідування прокуратури міста Києва. "Вони (працівники - ред.) притягли 30 чи 40 працівників ДАІ та направили їх до суду, але вони пройшлись по "низах", що ми вважаємо не зовсім правильним, тому що працівники ДАЇ виконували вказівки адміністрації президента, суддів та керівництва МВС. Ми зареєстрували провадження по взаємодії і розслідуємо його. У цій справі підозр ще нема, але по працівникам ДАІ та їхніх начальниках відділів більше 30 обвинувальних актів уже в суді", - каже Горбатюк.

Водночас він додав, що ГПУ не може оголосити підозри у справі щодо заподіяння тілесних ушкоджень або смерті правоохоронцям під час подій на Майдані, оскільки свого часу Рада декриміналізувала статтю.

Нагадаємо, що 8 грудня голова антикорупційного комітету Верховної Ради Єгор Соболєв опублікував листа до голів парламентських фракцій, в якому повідомив, що розслідування більшості кримінальних справ за фактом кривавих злочинів, скоєних проти учасників Майдану, зупинене, тому що більшість підозрюваних втекли з країни.

Раніше директор з прав людини і спеціальний представник Ради Європи в Україні Крістос Джакомопулос в інтерв'ю "Дзеркалу тижня. Україна" попереджав, що світ засудить Україну, якщо вона не розслідує вбивства на Майдані і в Одесі. Він зауважив, що українському уряду в такому разі доведеться відповідати в ЄСПЛ за позовами жертв насилля.

Згодом в ГПУ заявили, що наказ про розгін Майдану в ніч побиття студентів дав особисто Віктор Янукович. Виконання цього доручення він поклав на тодішнього главу МВС Віталія Захарченка, а також секретаря РНБО Андрія Клюєва.

Читайте також: Китай пообіцяв Великобританії не втручатися в її кіберпростір - Guardian

Раніше в жовтні генпрокурор Віктор Шокін заявив, що ГПУ досі не отримала доказів причетність Росії до розстрілів Євромайдана.

Розслідування вбивств на Майдані просуваються дуже повільно, що викликає невдоволення як в українському суспільстві, так і в Європі. Ще в листопаді 2014 року колишній генпрокурор Віталій Ярема в інтерв'ю DT.UA пояснював, що саме "гальмує" розслідування вбивств на Майдані. За його словами,у період з 19 по 23 лютого практично у всіх правоохоронних структурах була знищена більша частина документації, що стосується їх діяльності щодо протидії протестних акцій. Були спалені, викрадені чи пошкоджені тисячі документів, одиниць техніки, баз даних.