Третина українських шкіл неукомплектована психологами – освітній омбудсмен

19 сiчня 18:04

Зарплата в 4-5 тисяч грн на місяць не надто приваблива для практикуючих фахівців, вважає омбудсмен.

 

Важливу роль у протидії буллингу та боротьбі з ним в українських школах відіграє шкільний психолог, але третина загальноосвітніх закладів країни спеціалістами такого профілю не укомплектована, розповідає освітній омбудсмен Сергій Горбачов в інтерв'ю DT.UA.

"Школи забезпечені психологами приблизно на 60–65%, тобто третина шкіл фахівця такого профілю не має. Зарплата шкільного психолога близько 4-5 тисяч гривень. Небагато знайдеться охочих на неї, знаючи, що на консультуванні зароблять щонайменше уп'ятеро більше. Над цією проблемою потрібно працювати", - вважає Горбачов.

За словами омбудсмена, зараз гаряче дискутується ідея щодо виведення шкільного психолога з підпорядкування директору, але проти неї виступають самі директори шкіл і керівництво органів управління освітою.

"Можу лише припустити, що опір спричинено побоюваннями, щоб такий формат роботи психолога не вивів на світло те, що деякі колеги хотіли б приховати... Наприклад, психолог бачить, що причина конфліктів не в тому, як поводяться дитина або вчитель, а в тому, як організовано навчальний процес, яка позиція керівництва, як здійснюється або (частіше) не здійснюється комунікація", - розмірковує омбудсмен.

Водночас якщо висновок психолога обґрунтований, то він має так і написати у звіті. І ніхто не повинен йому вказувати, що можна писати, а що – ні, підкреслює Горбачов.

Є питання і до професійного рівня шкільних психологів – бувають випадки, коли практикуючі психологи ігнорують професійну етику. В якості прикладу Горбачов наводить випадок в одній зі шкіл столиці, де психолог на батьківських зборах розповідав про дитячі проблеми, називаючи прізвища.

"І спроби директора пояснити, що це неетично й абсолютно непрофесійно, результату не дали. "А що тут такого? – каже мені цей психолог. – Я що, не маю права розповісти, а батьки не мають права знати правду про свою дитину?" Батьки мають право: але тільки індивідуально, під час розмови наодинці, і дуже делікатно", - резюмує експерт.

Докладніше про ситуацію з буллінгом в українських школах і заходи боротьби з цим явищем читайте в інтерв'ю Оксани Онищенко з освітнім омбудсменом Сергієм Горбачовим у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".