Смертельна пожежа у "Вікторії": міжнародні експерти встановили причину та обставини

12 березня 19:36

Грубі будівельні порушення, що не залишили дітям шансів вижити, виявлені ще у проекті реконструкції табору.

 

Група міжнародних експертів, призначена судом на прохання родичів дітей, загиблих у пожежі в одеському таборі "Вікторія", виявила грубі будівельні порушення, які не залишили дітям шансів на порятунок, йдеться у матеріалі "Слідства.Інфо". Міжнародна експертиза обставин і причини пожежі у "Вікторії" налічує понад 300 сторінок.

Фахівці вивчили усі можливі версії пожежі: займання від недопалка, несправні мережі та замикання через підключення електроприладів. Провели кілька експериментів з новими кип'ятильниками, подібними до знайдених на згарищі. І встановили, що саме цей залишений увімкненим прилад, ймовірно, став причиною займання.

"Результати проведених досліджень… дозволяють зробити висновок про сліди понаднормованого перегріву, характерні для тривалої роботи кип'ятильника без води", - йдеться у висновку експертів.

За версією фахівців, пожежа розпочалася у кімнаті керівниці танцювального гурту "Адель" Тетяни Єгорової на першому поверсі дерев'яного будинку. Загиблі дівчата були учасницями гурту, путівки до "Вікторії" отримали в нагороду від міськради Одеси, яка і реконструювала табір.

"Невдовзі після трагедії на тому ж місці знайшли кип'ятильник. Утім, чи саме він спричинив пожежу, поліція так і не встановила. А за 10 місяців після трагедії група незалежних експертів, оглядаючи згарище, знайшла ще один нагрівальний прилад", - наголошується у матеріалі.

Нині Тетяна Єгорова, в кімнаті якої нібито й був кип'ятильник, не спілкується з журналістами та перебуває за межами України. Її чоловік Гліб Єгоров розповів, що вона виїхала на лікування, і точна дата її повернення до країни невідома.

Ймовірну забудькуватість Єгорової, яка могла залишити ввімкнений кип'ятильник у кімнаті, чоловік заперечує, і вважає справжньою причиною пожежі підпал. А знайдені на згарищі кип'ятильники, за версією Єгорова, підкинули "зацікавлені особи". Однак експерти версію про підпал табору відкидають - паливно-мастильних речовин вони не знайшли.

Дослідивши дозвільну документацію і якість будівництва, міжнародні експерти встановили порушення, які перетворювали зразковий, за твердженням міської влади, табір, на вкрай небезпечний для дітей. Зокрема:

1. Проект реконструкції табору не відповідав навіть елементарним будівельним нормам: за українським законодавством корпуси мали бути виключно одноповерховими. Ця помилка проектувальників стала однією з причин, чому дітей не встигли вивести з палаючого корпусу;

"Як показали трагічні підсумки цієї пожежі, всі жертви були на другому поверсі. Тому що їх не сповістили вчасно. І, самі розумієте, евакуюватися з другого і з першого поверху – це різні речі", - пояснив експерт з пожежної безпеки Анатолій Рожков після ознайомлення з проектом будівництва табору.

2. Приватна будівельна компанія використовувала для будівництва заборонені матеріали, наприклад, сильно горючі замість негорючого гіпсокартону;

3. Незаповнені проміжки між стінами та перегородками дозволили вогню розповсюдитися майже миттєво та знищити корпус вщент за півгодини.

"Гарячі гази, які піднімалися під час процесу горіння, вільно просувалися на значні дистанції. Отже, вогонь отримував набагато більше повітря", - йдеться у висновку фахівців.

4. Деревину, з якої будували корпуси, мали обробити спеціальною речовиною, яка б уповільнила розповсюдження вогню. Однак дослідження міжнародних експертів показали, що речовину нанесли лише тонким шаром, а місцями на зрубах вона взагалі відсутня;

5. Евакуаційні виходи з другого поверху не відповідали будівельним нормам та були зроблені з горючих матеріалів.

Родичі загиблих дітей побоюються, що слідство проігнорує результати незалежної експертизи. Вони хочуть, аби трагедію дорозслідували та притягнули до відповідальності усіх причетних до неї.

Адже всі відстороненні посадовці міськради вже повернулися на роботу. Ані до тих, хто реконструював та приймав табір в експлуатацію, ані до тих, хто виводив кошти з проекту, в офіційного слідства претензій немає.

Адвокатка потерпілих Оксана Муравська в коментарі "Слідству.Інфо" повідомила про намір повторного звернення до правоохоронців із заявою про скоєння злочину конкретними посадовцями та вимогою притягнути їх до відповідальності.

Зазначимо, за рік після пожежі на згарищі дитячого табору розпочали роботу фахівці Міжнародного інституту експертиз (Естонія). Перевірку "Вікторії" іноземними фахівцями ініціювали родичі постраждалих, ініціативу підтримав суд.

Експерти просіяли попіл і виявили 56 кісткових останків, зокрема фрагменти, візуально схожі на дитячу щелепу та зуби. Остаточний висновок буде зроблено за результатами експертиз, після проведення яких останки загиблих дівчаток поховають.

Нагадаємо, у ніч з 15 на 16 вересня 2017 року в одеському дитячому таборі "Вікторія" сталася масштабна пожежа. Повністю згорів один із дерев'яних корпусів табору, загинули троє дітей.

18 вересня Київський районний суд Одеси заарештував директора табору "Вікторія" Петроса Саркісяна та виховательку Наталю Янчик, яка була відповідальною за пожежну безпеку установи. 24 квітня 2018 року Янчик засудили до трьох років позбавлення воліз випробувальним терміном тривалістю два роки.

Крім директора та виховательки фігурантами справи про пожежу в дитячому таборі є екс-заступник одеського мера Зінаїда Цвірінько, керівник і інспектор районного відділу ДСНС в Одеській області та директор субпідрядної організації, яка займалася реконструкцією табору.

Докладніше про трагедію в Одесі читайте у статті Ніни Перстньової "Припиніть, чортяки, клястися на крові" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".