РФ відзвітувала про повернення Україні захоплених кораблів і моряків, повернулися лише моряки

09 жовтня 13:05

Росія не хоче повертати докази своєї агресії у Керченській протоці, вважає командувач ВМС Воронченко.

 

Росія досі не повернула Україні захоплені під час атаки в районі Керченської протоки катери і рейдовий буксир, повідомив командувач Військово-морських сил ЗСУ Ігор Воронченко.

Міжнародному трибуналу ООН з морського права РФ повідомила, що повернула Україні кораблі та 24 військовополонених моряків. Але 7 вересня в Україну повернувся лише особистий склад катерів "Бердянськ" і "Нікополь" та буксира "Яни-Капу".

"Вони відповіли, що віддали кораблі й особовий склад. Вони офіційно доповіли суду", - повідомив "Українським новинам" Воронченко.

Фактично Росія не зацікавлена в поверненні кораблів, оскільки вони є прямим доказом її агресії.

"Ну, ви уявляєте, якщо вони нам віддадуть катер "Бердянськ" з простреленою рубкою, що буде?" - пояснив адмірал.

За його словами, Міністерство закордонних справ України направило Росії запит про повернення кораблів, але поки що не отримало відповіді.

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Внаслідок атаки поранення дістали троє моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.

Атака в районі Керченської протоки стала першою відкритою агресією РФ проти України з 2014 року. Росія відмовилася визнати захоплених моряків військовополоненими, слідчі ФСБ фабрикували проти них обвинувачення "порушенні кордону". 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ негайно звільнити моряків і кораблі ВМСУ.

7 вересня відбувся обмін утримуваними особами між Україною і Росією у форматі "35 на 35". РФ повернула до України 24 полонених моряків і 11 політв'язнів: Романа Сущенка, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Володимира Балуха, Станіслава Клиха, Миколу Карпюка, Олексія Сизоновича, Павла Гриба, Едема Бекірова, Євгена Панова й Артура Панова.

Серед тих, кого Україна передала РФ, є як росіяни, так і громадяни України, засуджені за державну зраду, участь у терористичних організаціях і інші злочини. До Москви полетіли, зокрема, головред пропагандистського видання "РИА Новости Украина" Кирило Вишинський і колишній командир роти ППО угруповання "ДНР" Володимир Цемах – ключовий фігурант справи MH17.

Докладніше читайте в спецтемі DT.UA "Повернення бранців Кремля додому" і статті Ірини Лоюк "Звільнення з полону. Що потім?".