Новий законопроект покликаний змінити фінансування університетів — депутат

25 вересня 10:10

Ця модель має створити нову систему мотивацій для університетів, стимулювати їх до іншої поведінки.

 

У Верховній Раді зареєстровано законопроект авторства Інни Совсун, покликаний кардинально переосмислити підходи до фінансування університетів. Шлях до подання цього документа був довгим: робота в громадському секторі ще до Революції Гідности, далі - у Міністерстві освіти і науки, результатом чого й стала презентація нової моделі фінансування на колегії МОН на початку 2016 року.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Інна Совсун, народний депутат України. За її словами, ці ідеї частково впроваджено в законодавство: зокрема, до Бюджетного кодексу внесено вимогу, згідно з якою "обсяг видатків державного бюджету на вищу освіту розподіляється між вищими навчальними закладами на основі формули". Проте самої формули за попереднього складу Міносвіти так і не розробили.

"Що пропонується в законопроєкті? По-перше, усі кошти, що виділяються на вищу освіту, розділити на три фонди: (1) Фонд загального фінансування закладів вищої освіти; (2) Фонд розвитку вищої освіти; (3) Фонд соціяльної підтримки в системі вищої освіти, де будуть акумульовані всі видатки на стипендії та іншу соціяльну підтримку, гарантовану державою, - зазначає депутат. - Фонд загального фінансування має забезпечувати базове фінансування закладів, проте повинен це робити в прозорий спосіб. Закладений у законопроєкті підхід - це модель фінансування, базованого на показниках успішности (performance-based funding), що використовується у більшості європейських країн. Ця модель має створити нову систему мотивацій для університетів, стимулювати їх до іншої поведінки".

Детальніше про реформування університетів читайте в статті Інни Совсун "Формула успіху: новий підхід до фінансування університетів?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".