НАТО не визнає посягання Кремля на Україну — заява

18 березня 15:05

Альянс закликає Росію негайно припинити порушення та зловживання у незаконно анексованому Криму, звільнити українських політв'язнів і заручників, і надати міжнародним спостерігачам доступ до Криму.

 

П'ять років тому Росія застосувала силу проти України, щоб незаконно анексувати Крим. У річницю анексії українського півострова НАТО назвала це порушення суверенітету і територіальної цілісності України серйозним порушенням міжнародного права і серйозним викликом євроатлантичної безпеки.

"Ми рішуче засуджуємо цей акт, який ми не визнаємо і не визнаємо. Ми закликаємо Росію повернути контроль над Кримом Україні. Ми підтверджуємо нашу повну підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів і територіальних вод. Крим-це територія України", - йдеться в понеділок в заяві НАТО з нагоди п'ятої річниці анексії Криму Росією.

Наголошується, що союзники глибоко стурбовані порушеннями прав людини, що здійснюються фактичною російською владою у незаконно анексованому Криму проти українців, кримських татар та представників інших місцевих громад.

"Ці порушення включають вбивства, викрадення, насильницькі зникнення, насильство, довільні затримання, арешти і тортури. Незважаючи на постанову Міжнародного Суду 2017 року, Меджліс, орган самоврядування кримських татар, піддається переслідуванням і заборонений на своїй батьківщині", - додали в НАТО.

НАТО закликає Росію негайно покласти край всім порушенням і зловживанням у незаконно анексованому Криму, звільнити українських політичних в'язнів і заручників і надати міжнародним моніторинговим організаціям доступ в Крим. Будь-які спроби узаконити або нормалізувати незаконну анексію Криму повинні бути припинені, включаючи автоматичне набуття російського громадянства, насильницькі переміщення населення, призов в армію Російської Федерації і незаконне проведення російських виборчих кампаній.

"Ми засуджуємо широкомасштабне нарощування військової могутності Росії в Криму і стурбовані зусиллями Росії та заявленими планами подальшого нарощування військової потужності в Чорноморському регіоні. Ми також засуджуємо будівництво Росією моста через Керченську протоку, який представляє собою ще одне порушення суверенітету і територіальної цілісності України і створює додаткові труднощі для економіки України. Невиправдане застосування Росією військової сили проти українських кораблів і військово-морського персоналу в районі Азовського моря і Керченської протоки в листопаді 2018 року є частиною більш широкої моделі російських агресивних дій у регіоні. У відповідності з резолюцією 73/194 Генеральної Асамблеї ООН від 17 грудня 2018 року ми закликаємо Росію беззастережно звільнити затриманих українських членів екіпажу", - підкреслили в Альянсі.

Реакція Альянсу на боротьбу з незаконними діями Росії в Україні підтримувала спільні міжнародні зусилля, які включали санкції. Неможливо повернутися до "звичайних справ", поки не відбудеться чіткого, конструктивного зміни в діях Росії, які демонструють дотримання міжнародного права і її міжнародних зобов'язань і відповідальності, зазначили в НАТО.

NATO

У п'яту річницю анексії українського півострова низка держав нагадала про невизнання підсумків незаконного "референдуму" і висловила свою підтримку територіальній цілісності та суверенітету України. Європейський Союз оприлюднив декларацію, в якій висунув країні-окупанту низку вимог.

Докладніше читайте в матеріалі Валентини Самар "Прокурор АР Крим Гюндуз Мамедов: "Основне завдання на цей рік - зробити півострів непідйомним для країни-агресора"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".