На наступне засідання ТСК у справі Гандзюк запросять правоохоронців і мера Херсона

08 листопада 22:52

Депутати складуть перелік справ про напади на активістів, які вивчатиме ТСК.

 

У Верховній Раді відбулося перше засідання Тимчасової слідчої комісії, створеної для вивчення розслідування вбивства Катерини Гандзюк і нападів на інших громадянських активістів. Секретарем комісії обрано депутата від "Самопомочі" Олену Сотник, повідомив голова ТСК Борислав Береза.

"Завершено перше засідання ТСК. На здивування пройшло краще, ніж я думав. З 19 людей були присутні 17. Тому кворум був. Обрали секретаря комісії. Далі було конструктивне спілкування, яке показало, що більшість членів комісії налаштовані на роботу", - написав Береза на своїй сторінці у Facebook у четвер, 8 листопада.

На наступне засідання, заплановане на 10:00 наступного четверга, 15 червня, запросили адвокатів Гандзюк, представників МВС, Нацполіції, СБУ, Генпрокуратури, міського голову Херсона Володимира Миколаєнка та голову Херсонської облдержадміністрації Андрія Гордєєва. Перше виїзне засідання ТСК має відбутися в Херсоні.

Член ТСК, депутат від "Блоку Петра Порошенка" Мустафа Найєм уточнив, що засідання у Херсоні має відбутися до кінця поточного місяця.

"На наступне засідання комісії буде складено повний перелік кримінальних проваджень, які комісія розглядатиме під час своєї роботи. Я також запропонував, щоб одними з перших до цього списку були включені міста, де такі напади трапляються системно - крім Херсона, ще й Одесу та Харків", - додав політик.

Найєм висловив побоювання, що деякі депутати спробують використовувати роботу ТСК для політичного піару, а правоохоронні органи – можуть саботувати її роботу.

"Це не ідеальний інструмент. Він не вкаже замовників і не покарає винних. Але може показати, наскільки ефективно ведеться розслідування вбивств і нападів і чи причетні до них правоохоронні органи та місцеві князьки. Роботу комісії, звичайно ж, можуть саботувати. ГПУ, СБУ, МВС. Без їх сприяння вона буде паралізована і стане майданчиком для політики і піару. Зараз багато залежить від них", - пояснив депутат.

Він уточнив, що комісія має працювати протягом трьох місяців.

"Після чого комісія або опублікує повний звіт у всіх справах, або - якщо відведеного часу не вистачить на збір інформації та заслуховування всіх причетних - її роботу буде продовжена", - підсумував депутат.

Нагадаємо, що 6 листопада Верховна Рада схвалила створення Тимчасової слідчої комісії у складі 19 народних депутатів.

Катерина Гандзюк померла 4 листопада в київській лікарні. Офіційна причина смерті: поліорганна недостатність та хімічні опіки 39% тіла внаслідок нападу з використанням хімічної речовини.

Після смерті Гандзюк кримінальну справу про замах на неї перекваліфікували за статтею "закінчене умисне вбивство".

За даними ЗМІ та активістів, помічник народного депутата від "Блоку Петра Порошенка" Миколи Паламарчука Ігор Павловський є посередником між виконавцями і замовником вбивства активістки Катерини Гандзюк. Саме він передавав грошові кошти керівнику групи виконавців - Сергієві Торбіну. Після затримання групи виконавців Павловський був готовий здати замовника вбивства, але зміг домовитися з правоохоронними органами.

31 липня Гандзюк облили концентрованою сірчаною кислотоюбіля під'їзду її будинку в Херсоні. Постраждалу госпіталізували з хімічними опіками 40% тіла.

Поліція кваліфікувала напад на активістку як "хуліганство", але згодом перекваліфікувала на "умисні тяжкі тілесні ушкодження, вчинені з метою залякування потерпілого" і "замах на вбивство, вчинений з особливою жорстокістю".

3 серпня генеральний прокурор Юрій Луценко передав розслідування справи в Службу безпеки України. У Гандзюк – давній конфлікт із керівництвом херсонської поліції, яке вона звинувачувала у хабарництві.

Того ж дня поліція відзвітувала про затримання підозрюваного в нападі на Гандзюк – раніше судимого мешканця Херсона Миколи Новікова. Суд заарештував його на 60 діб без права внесення застави. Сама потерпіла та свідки Новікова не впізнали. Гандзюк також наполягала на тому, що затриманий, швидше за все, непричетний до нападу на неї. 22 серпня прокуратура відмовилася від висунутої йому раніше підозри, і Новікова звільнили з-під варти.

У другій половині серпня поліція затримала ще п'ятьох підозрюваних. За версією слідства, Володимир Васянович мав подати сигнал про те, що Гандзюк вийшла з під'їзду. Микита Грабчук – облити її кислотою, попередньо купленої Віктором Горбуновим. Водієм групи був В'ячеслав Вишневський. на Сергія Торбіна як на організатора замаху вказали інші члени групи. Всі підозрювані брали участь в АТО в складі добровольчих підрозділів, а Торбін у 1997-2000 роках працював у херсонській міліції на посади оперативника.