Людина, яка збила літак "МАУ", перебуває у в'язниці – глава МЗС Ірану

25 сiчня 13:25

Джавад Заріф стверджує, що дізнався про точну причину катастрофи літака через два дні після трагедії.

 

Міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф заявив про те, що винний у падінні літака компанії "Міжнародні авіалінії України" зараз перебуває у в'язниці. Про це він сказав в інтерв'ю виданню Der Spiegel.

За словами міністра, він дізнався про помилку іранських військових через два дні після катастрофи, коли було проведено внутрішнє розслідування.

"У п'ятницю вдень (дізнався – ред.), більш ніж через два дні після того, як це сталося. Це був момент, коли вищі військовослужбовці прийшли до остаточного висновку, що це хтось зробив помилку. Як тільки про це стало відомо революційному лідеру, він почав вимагати, аби громадськість було поінформовано. Це сталося в суботу вранці. Це були дуже болючі тижні", - заявив іранський міністр.

Уранці 8 січня в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. Літак був збитий двома ракетами класу "земля - повітря" ЗРК "Тор-М1" російського виробництва. Зенітно-ракетний комплекс належить Корпусу вартових Ісламської революції.

В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великої Британії, Швеції та Афганістану: всього 176 осіб.

Спершу Іран заперечив свою причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака. Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджізаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.

Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".

Влада України на заяви західних партнерів реагувала стримано, і президент Володимир Зеленський закликав дочекатися завершення розслідування і утриматися від спекуляцій. Але після зізнання Тегерана секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що справжня причина авіакатастрофи була відома йому ще до цих заяв. Тим не менш, у РНБО стверджували, що розглядають сім версій.

19 січня тіла загиблих в авіакатастрофі українців доставили до Києва.

Детальніше про катастрофу і ситуацію на Близькому Сході читайте в матеріалі Сергія Немирича "Жвавий жах 2020".