Конституційний суд скасував статтю КК про незаконне збагачення – ЗМІ

26 лютого 18:33

Статтю про незаконне збагачення визнали неконституційною і такою, що суперечить принципу презумпції невинуватості.

 

Конституційний суд України визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про незаконне збагачення, повідомляє "Українська правда" з посиланням на власні джерела. За інформацією видання, суд вирішив, що стаття 368-2 КК суперечить Конституції і принципу презумпції невинуватості. Зокрема, стаття нібито зобов'язує підозрюваного довести законність походження своїх статків. У той час як Закон покладає цей обов'язок виключно на звинувачення.

"Такий висновок мотивовано тим, що норми кримінального законодавства мають бути ясними і недвозначними, адже в результаті притягнення до кримінальної відповідальності може бути обмежена свобода людини та інші її конституційні права і свободи", - пояснило у коментарі інформагентству "Інтерфакс-Україна" джерело в Конституційному суді.

У КСУ також дійшли до висновку, що законодавча конструкція статті про незаконне збагачення "допускає звинувачення, засновані на припущеннях".

Подання до КСУ щодо конституційності статті про незаконне збагачення 12 грудня 2017 року подали 59 народних депутатів. Їхні інтереси в суді представляв член парламентської фракції "Народного фронту" Павло Пинзеник. Підписи під документом поставили його соратники по фракції Максим Поляков і Євген Дейдей, а також Ігор Шурма та Дмитро Колєсніков з "Опоблоку", Антон Кіссе з групи "Відродження" й інші парламентарі.

Згідно з розкладом засідань КСУ, подання щодо конституційності статті 368-2 КК малоло розглядатися у вівторок, 26 лютого. Однак прес-служба суду ще не підтвердила і не спростувала цю інформацію. Очікується, що рішення суду буде опубліковано 27 лютого.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели в 2015 році в рамках виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було включено в меморандум співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Ст. 368-2 передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 2 до 10 років з конфіскацією майна та забороною обіймати певні посади на строк до трьох років.

НАБУ розслідує близько 50 кримінальних проваджень за статтею про незаконне збагачення. Повідомлення про підозру за ст. 368-2 вручені екс-керівнику ДФС Мирославу Продану першому заступнику голови СБУ Павлу Демчині, міністру інфраструктури Володимиру Омеляну, екс-співробітнику ГПУ Дмитру Сусу, чолі Держаудиту Лідії Гавриловій. Також зареєстровано кримінальні провадження щодо народних депутатів Вадима Рабиновича, Олега Ляшка, Євгена Дейдея, Максима Полякова та інших політиків і посадових осіб.