Баканов "не знав" про переведення Цемаха зі свідків у підозрювані

14 вересня 01:58

Глава СБУ відповів на питання про допит бойовика нідерландськими слідчими перед видачею його Росії.

 

Голова СБУ Іван Баканов стверджує, що не може підтвердити інформацію про процесуальний статус бойовика терористичного угруповання "ДНР" Володимира Цемаха у справі про катастрофу MH17, яку розслідує Об'єднана слідча група (JIT). За словами голови СБУ, він дізнався зі ЗМІ про те, що Нідерланди вважають Цемаха підозрюваним, а не свідком. При цьому відносини СБУ із JIT Баканов назвав "партнерськими".

"Ми комунікуємо. І, я вважаю, у нас партнерські відносини, в тому числі з Нідерландами", - заявив керівник СБУ у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" в кулуарах 16-ї щорічної зустрічі Ялтинської Європейської Стратегії (YES) в Києві в п'ятницю, 13 вересня.

На питання, чи допитували нідерландські слідчі Цемаха перед його видачею Росії, Баканов відповів ухильно.

"Вони зробили все, що могли зробити в тому статусі, який був у цієї людини. Ми були відкриті, надавали будь-яке можливе сприяння в межах чинного законодавства. Все що могли, ми зробили. Вони - точно так само", - розповів голова СБУ.

Видачу ключового фігуранта справи MH17 Росії він пояснив необхідністю звільнення українських в'язнів Кремля.

"Ми повинні були повернути наших героїв додому. І ми не мали ніякого морального права затримувати цей обмін", - підкреслив Баканов.

Він також висловив упевненість, що незважаючи на заклики Нідерландів, Австралії і депутатів Європарламенту не видавати Цемаха, міжнародну підтримку України послаблено не буде, "бо всі розуміють, що відбувається".

Як повідомлялося, Нідерланди вважають Володимира Цемаха одним з п'яти підозрюваних у справі про катастрофу MH17.

19 червня Міжнародна слідча група назвала імена чотирьох осіб, причетних до катастрофи літака Boeing 777 рейсу MH17: росіяни Сергій Дубінський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Кріт"). Судовий процес у справі може розпочатися вже навесні наступного року.

СБУ оголосила підозру фігурантам справи у скоєнні злочину - "терористичного акту, що призвів до загибелі людини".

17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області з екранів радарів зник "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам – Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – усі 298 осіб, зокрема 80 дітей.

Майже через чотири роки, у травні 2018-го, Міжнародна слідча група (JIT) на пресконференції у Гаазі продемонструвала уламки ракети, якою збили літак. Комплекс "Бук", з якого було випущено ракету, належав 53-й зенітній ракетній бригаді ППО, що базується в Курську.

Володимира Цемаха, екс-начальника протиповітряної оборони "Слов'янської бригади "ДНР", вивезли з окупованої території українські спецслужби. Під час спецоперації загинув український розвідник, який підірвася на протипіхотній міні. Ще один втратив ногу.

29 червня Цемаха заарештували на 60 діб, але 5 вересня звільнили з-під варти під особисте зобов'язання. А 7 вересня його видали Росії в рамках обміну "35 на 35".

Австралія, Нідерланди і група депутатів Європарламенту просили Україну не обмінювати Цемаха на українських в'язнів Кремля. За словами президента Володимира Зеленського, перед видачею нідерландські слідчі все ж допитали підозрюваного. А після обміну прокуратура Нідерландів направила в РФ запит про видачу Цемаха.

Проте, як повідомила дочка бойовика, незабаром після обміну він залишив РФ і повернувся до ОРДЛО.

Докладніше читайте в спецтемі DT.UA "Повернення бранців Кремля додому", а також у матеріалі Володимира Кравченка "За будь-яку ціну?".