Вченим за допомогою генної терапії вдалося позбавити мишей від кокаїнової залежності

19 вересня 15:09

Дослідники імплантували мишам фрагменти шкіри, які здатні виробляти певний білок.

 

Американські вчені успішно застосували генну інженерію для позбавлення мишей від кокаїнової залежності. Як повідомляє Naked science, дослідники внесли в стовбурові клітини ген ферменту, що метаболізує фермент. Потім фрагмент шкіри був пересаджений піддослідним тваринам. Після пересадки мишам такий "клітинний імплантат" продовжував синтезувати фермент, гризуни втрачали інтерес до кокаїну, а смертельна небезпека передозування зникла зовсім.

У ході дослідження вчені за допомогою технології CRISPR внесли в ДНК стовбурових клітин мишей ген, який необхідний для синтезу високоефективної штучної форми білка mhBCHE. Ці клітини вирощувалися "в пробірці" кілька днів, поки вчені не отримали невеликі фрагменти зрілої тканини шкіри. Пересаджені піддослідним гризунам, такі "живі пластирі" приживалися і продовжували синтезувати mhBCHE: білок можна було виявити в крові навіть через 10 тижнів після імплантації.

Подальші спостереження підтвердили, що тварини після такої імплантації ставали нечутливими до дії наркотику. Кокаїн швидко віддалявся з їх крові, а в мозку не виникало стрибок дофаміну. Крім того, повністю зникла смертельна небезпека передозування: навіть отримуючи летальну дозу, яка вбивала звичайних мишей контрольної групи, тварини з "ГМ-пластиром" ніяк не постраждали. Гризуни, які вже звикли до кокаїну, після процедури переставали отримувати від нього звичайне задоволення і через кілька тижнів втрачали інтерес до наркотику.

Варто відзначити, що експерименти з людьми вченим ще належить провести.

Раніше повідомлялося про те, що вчені проведуть лікування від гемофілії за допомогою генної інженерії. Лікування гемофілії буде проводитися за допомогою одного зі старих методів редагування генів – нуклеаза цинкового пальця, в рамках якого в геном людини буде вставлятися виправлена версія гена.