Вчені знайшли поховання можливих авторів сувоїв Мертвого моря

20 листопада 17:59

Дослідники виявили поховання 33 чоловіків, похованих близько двох тисяч років тому в місцевості Кумран.

 

Археологи виявили в місцевості Кумран 33 поховання, які можуть пролити світло на походження кумранських літописів, у тому числі найдавніших записів тексту Старого Завіту. Про свою знахідку дослідники повідомили на щорічній конференції Шкіл американського сходознавства в Бостоні.

Сувої Мертвого моря, або кумранські рукописи, знаходять в печерах Іудейської пустелі з 1947 року. Давні (деяким з них більше 2000 років) документи прочитані та вивчені; приблизно 30% тексту – це книги Старого Завіту, решта – апокрифи, записи про події та закони. Однак питання про те, хто створив сувої, досі залишався відкритим. Три десятки поховань, знайдених в Іудейській пустелі неподалік від печер, побічно підтверджують одну з теорій походження документів, яка стверджує, що рукописи були записані і зберігалися членами замкнутої чоловічої громади оссинів.

Радіовуглецевий аналіз показав, що вік людських останків 2200 років; це збігається з датуванням кумранських рукописів. Антропологи вважають, що як мінімум 30 з 33 похованих в Кумрані людей були чоловіками – про це говорить структура тазових кісток; ще три скелета збереглися дуже погано, щоб за ними можна було встановити стать. Вік похованих – від 20 до 50 років.

Крім того, повторне вивчення останків ще 53 чоловік, також знайдених в Кумрані, встановило, що шестеро з семи похованих там людей були чоловіками, а не жінками, як вважалося раніше. Дослідження антропологів побічно підтверджує поширену теорію про те, що сувої Мертвого моря створили члени іудейської секти оссинів. Оссеї жили громадами, обробляли землю, визнавали лише загальну власність, дотримувалися целібату і тому не мали своїх дітей, але іноді брали в громаду чужих.

Згідно з іншими версіями, кумранські документи були складені ремісниками, що проживали в тій же місцевості, бедуїнами або військовими. Гендерний склад похованих на кумранському цвинтарі, а також той факт, що деякі чоловіки померли в похилому віці, і відсутність на кістках слідів серйозних травм, які могли бути отримані на війні, говорять на користь версії про оссинів.

Разом з тим, вчені підкреслюють, що однозначно пов'язати поховання з авторами кумранських літописів не можна.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили в Ізраїлі глиняний черепок 2700-річної давності, на якому видно печатку царя Єзекії, який правив Іудеєю у VIII столітті до н. е. Згідно Біблії, Єзекія зійшов на іудейський престол на третій рік правління ізраїльського царя Осії, тобто у 727 році до н. е., коли йому було 25 років. Єзекія правив Іудеєю протягом 29 років.