Вчені засумнівалися в реальності першої глобальної епідемії чуми

03 грудня 14:33

На думку дослідників, юстиніанова чума могла бути локальним явищем.

 

Вчені з Єврейського університету в Єрусалимі заявили про те, що першої глобальної пандемії чуми могло не існувати. Як повідомляє Naked science, першою зареєстрованою світовою пандемією хвороби вважається юстиніанова чума.

Назву пандемія отримала під час правління імператора Юстиніана І. Сучасні дослідження припускають, що тоді епідемія охопила Центральну та Південну Азію, Європу, Північну Африку, а також Аравію.

Дані про жертв пандемії також відрізняються. Вчені припускають, що могло загинути 66 мільйонів жителів Сходу і 25 мільйонів європейців. У столиці Візантії, Константинополі, загинуло більше половини населення. На думку дослідників, у тому або іншому вигляді хвороба давала про себе знати протягом двох століть: з 541 по 750 рік.

У ході нового дослідження вчені проаналізували історичні джерела: монети, тексти, написи і так далі. Експерти встановили, що початок передбачуваної епідемії в 541-542 роках сучасники добре задокументували, однак подальші спалахи відносно слабко відображені в джерелах.

Наприклад, єгипетські папіруси VI-VIII століть не свідчать про економічний занепад, який би, безсумнівно, супроводжував масову епідемію. Число папірусів не зменшилася, а населення Єгипту, якщо вірити новому дослідженню, не платило менше податків, ніж до 541-го. Більш того, згідно з документами, що залишилися від римської сім'ї Апіонів, що жила в Єгипті, доходи сімейства навіть зросли на 30% в період між 540 580 роками.

Сільське господарство Греції, Туреччині та Болгарії також свідчить про те, що в ті роки навряд чи була якась епідемія. На думку дослідників, спалах чуми був у Константинополі, але про глобальну епідемію говорити не можна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені встановили, що перша пандемія чуми була на Землі ще в V-IV тисячолітті до нашої ери. В ході досліджень було виявлено, що сім чоловік були заражені чумною паличкою. Упорядкувавши геном чумних паличок, вчені прийшли до висновку, що шість найдавніших з них не були схожі на середньовічну бубонну чуму, звану "чорною смертю": у даних бактерій були відсутні гени pla і ymt, що грають ключову роль у поширенні чуми.