Вчені виявили сліди найдавнішого екологічного забруднення

22 вересня 11:45

В печерах Іспанії та Гібралтару виявили сліди виходу на поверхню важких металів, датовані початком кам'яної доби.

 

У печерах Іспанії та Гібралтару вчені виявили найдавніше забруднення навколишнього середовища, викликане діяльністю людини. У печерах були виявлені виходи на поверхню важких металів: міді, свинцю, цинку і нікелю, датовані початком кам'яної доби. Причиною викидів стали багаття, які розпалювали доісторичні люди в печерах, гар і попіл від них.

Найбільше забруднення було виявлено в печері Горхема на півдні Іспанії, де добре збереглися поселення неандертальців. За словами вчених, це найбільш ранній з відомих науці фактів забруднення навколишнього середовища, викликаний антропогенною діяльністю.

Читайте також: Археологи виявили схожий на Стоунхендж пам'ятник

Сліди забруднення важкими металами були знайдені в печері Авангард на Гібралтарі печері Ель-Пірулейо на півдні Іспанії, де були виявлені сліди сульфіду свинцю. Неандертальці використовували його в якості фарби для бус.

На думку вчених, дані факти забруднення не представляють небезпеки для сучасної людини і навряд чи мали істотний вплив на популяцію стародавніх людей. Цінність відкриття полягає в тому, що воно дозволяє переглянути оцінку впливу на екологію наслідків вогнищ пожеж, якою раніше нехтували.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили скелети представників однієї з найдавніших цивілізацій у світі. Рештки належать людям з долини Інду – їх цивілізація з'явилася близько 5000 років тому на території сучасного Пакистану, Індії і північно-східного Афганістану.