Вчені вивели самців мишей без Y-хромосоми

29 сiчня 14:08

Тварини можуть давати потомство.

 

Біологи з Гавайського університету змогли вивести лінію мишей, самці якої позбавлені Y-хромосоми, але здатні виробляти майже нормальні статеві клітини і давати майже нормальне потомство. Результати роботи вчених були опубліковані в журналі Science.

Стать тварини визначається набором наявних у неї статевих хромосом. Самки несуть дві копії Х–хромосоми (ХХ), а у самців одна з них замінена на "чоловічу" Y–хромосому (XY). Однак важлива не Y–хромосома сама по собі, а гени, що знаходяться на ній, ключовим з яких вважається білковий фактор розвитку сім'яників, який кодується геном Sry і ще на ранніх стадіях ембріонального розвитку запускає розвиток організму по чоловічому типу.

Вчені змогли довести, що для розвитку самців за чоловічим типом достатньо всього двох генів, розташованих на Y–хромосомі. Абсолютно необхідним виявився ген Sry, компанію якому склав ген Eif2s3y. Дослідники змогли використати ці дані, вивівши самців мишей, повністю позбавлених Y–хромосоми.

Пізніше вчені взяли зразки статевих клітин самців і змогли з їхньою допомогою запліднити яйцеклітини. Отримане потомство виявилося цілком здатне продовжувати рід вже без втручання вчених.

Раніше вчені зняли на відео розвиток ембріона миші в перші три дні. Отримані дані показали, що визначення долі клітин відбувається вже на стадії 16 клітин.