У далекому минулому Туманність Андромеди поглинула велику галактику – астрономи

24 липня 12:02

Подія сталася два мільярди років тому.

 

Астрономи з Мічиганського університету заявили про те, що два мільярди років тому близька до Чумацькому Шляху галактика Туманність Андромеди поглинула сусідню галактику, третю за величиною в Місцевій групі. Як повідомляє N+1, поглинання може пояснити походження однієї з її галактик-супутників, а також сплеск зореутворення, який стався в той часовий період.

У ході дослідження вчені побудували дві масштабні моделі, які допомогли б їм зрозуміти, які події привели до формування Туманності Андромеди. Дослідникам необхідно було пояснити походження масивного і багатого "металами" (елементами, важчими за водень і гелій) зіркового гало M31, що містить зірки середнього віку, а також велетенський зоряний потік в нього.

У результаті вчені встановили, що близько п'яти мільярдів років тому М31 почала поглинати велику галактику, що отримала позначення M32p. Її загальна зоряна маса оцінюється в 2,5×1010 мас Сонця, що робить її третім за величиною членом Місцевої групи галактик. Процес закінчився близько двох мільярдів років тому.

Ця гіпотеза дозволяє пояснити походження карликової еліптичної галактики М32 (супутник М31), яка сама по собі незвичайна. Невеликі розміри M32 і значні популяції зірок середнього віку легко пояснюються, якщо припустити, що це щільне ядро галактики M32p, яке уникнуло злиття з М31. Ймовірно M32p зазнала спалах зореутворення, спричинений припливом газу в центр галактики в міру злиття з Туманністю Андромеди, яка близько двох мільярдів років тому також зазнала сплеску зореутворення, в ході якого сформувалася приблизно п'ята частина її зірок.

Раніше повідомлялося про те, що вчені відкрили екзопланету з орбітою, що суперечить теоретичним моделям. Обертаючись навколо досить невеликої зірки, вона відхилена від площини обертання зірки на 76%. Планета має масу, близьку до маси Юпітера, але розташовується на більш близькій відстані до зірки.