Телескоп ALMA отримав перше чітке зображення збурених газових хмар

02 квiтня 18:17

Світло від хмар йшло до Землі 11 мільярдів років.

 

Астрономи за допомогою телескопа ALMA отримали чіткі знімки збурених газових хмар з галактики, розташованої на відстані 11 мільярдів світлових років від Землі. Як повідомляє N+1, збурення було викликано потужними молодими джетами, які виходять з надмасивної чорної діри.

У ході дослідження вчені провели спостереження за квазаром MG J0414+0534. Він цікавий тим, що між Землею і ним знаходиться інша галактика, яка працює як гравітаційна лінза, спотворюючи і посилюючи випромінювання MG J0414+0534. В центрі квазара розташована надмасивна чорна діра, від якої виходять різноспрямовані джети протяжністю біля одного парсека кожен.

За допомогою телескопа ALMA вчені змогли відтворити очищене від гравітаційних ефектів зображення цих джетів, а також галактичних хмар чадного газу, на якому можна побачити деталі розміром близько 50 парсек. Завдяки спостереженням настільки високої якості астрономи змогли визначити, що швидкість руху газу в хмарах на відстані 260 світлових років від ядра галактики становить близько 600 кілометрів на секунду щодо центру MG J0414+0534, що, на їхню думку, явно свідчать про взаємодію між джетами і міжзоряним середовищем. Крім того, вчені припускають, що джети досі знаходяться на ранній стадії еволюції - можливо, пройшло всього лише кілька десятків тисяч років після їх зародження (про це свідчить досить компактний розмір регіону, який випромінює у радіо-діапазоні). Тому за допомогою отриманих знімків дослідники сподіваються краще зрозуміти, як відбувається еволюція джетів і радіо-галактик.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Національної астрономічної обсерваторії Японії (NAOJ) заявили про те, що планети можуть формуватися не тільки навколо зірок. На їхню думку, навколо надмасивних чорних дір можуть з'являтися цілі системи, що складаються з тисяч світів.