Підлідне озеро на Марсі вказує на вулканічну активність – вчені

13 лютого 13:00

Магматична камера могла утворитися під південним полюсом Червоної планети 300 тисяч років тому.

 

Вчені з Університету Арізони заявили про те, що підлідне озеро, яке було виявлено під південним полюсом Марса влітку 2018 року, може існувати тільки за умови вулканічної активності на Червоній планеті. Як повідомляє N+1, приблизно 300 тисяч років тому під південним полюсом планети з'явилася магматична камера, яка розтопила знаходиться над нею лід.

У ході дослідження вчені побудували модель, яка пояснювала, скільки потрібно внутрішнього тепла планети для того, щоб розтопити воду, а також те, чи достатньо однієї солі, щоб спровокувати цей процес. Сіль знижує температуру плавлення льоду, тому вважалося, що перхлорати магнію, кальцію і натрію, які в минулому знайшли на північному полюсі, могли посприяти таненню замерзлої води біля основи крижаної шапки на південному полюсі.

Дослідники з'ясували, що температура Марса на широтах, де існує підлідне озеро, складає всього 162 кельвіна, а її коливання протягом року не перевищують 0,2 градуси. Незалежно від того, чи озеро повністю з солоної води або з солоної води і грунту, потоку тепла, що потрапляє на Південне плато, все одно буде недостатньо, щоб розплавити лід навіть при найбільш сприятливих умовах.

На думку дослідників, для появи підлідного озера необхідне додаткове джерело тепла, яким може виступати вулканічна активність. У своїй роботі вони розглянули теорію, згідно з якою близько 300 тисяч років тому магма почала підніматися з надр Марса і утворила вулканічне вогнище. Замість того, щоб прорвати поверхню, вона залишилася всередині, утворивши магматичну камеру. По мірі охолодження розплавлені породи віддавали тепло, завдяки чому лід під південним полюсом розтанув. Крім того, вчені припускають, що лавова "бульбашка" має зігрівати внутрішні шари і сьогодні, щоб підтримувати озеро в рідкому стані.

Вважається, що вулканічна активність Марса згасла мільйони років тому. Разом з тим, нові дані свідчать про те, що деякі процеси можуть відбуватися на Червоній планеті і сьогодні.

27 травня міжнародна група вчених провела комплексний аналіз поверхні Марса і виявила скам'янілості, у яких, імовірно, могли зберегтися сліди життя. За словами дослідників, виявлені ними поклади заліза нагадують залишки на Землі, у яких знаходилися копалини.

У вересні 2015 року фахівці NASA провели прес-конференцію, під час якої розповіли про те, що знайшли свідчення існування рідкої води на поверхні Марса. Пізніше агентством було представлене анімаційне відео, яке моделює рух потоків води на Червоній планеті.