Мурахи лікують поранених побратимів – вчені

14 лютого 12:19

Вчені спостерігали за роботою "мурашиних санітарів".

 

Вчені вперше поспостерігали за роботою "мурашиних санітарів", які лікують і повертають у стрій поранених солдатів. Про свої спостереження дослідники повідомили в журналі Proceedings of the Royal Society B.

Дослідники спостерігали за мурахами Megaponera analis, які здійснюють набіги на термітів. Групи з декількох сотень солдатів атакують швидко і жорстоко, забираючи до себе і личинки, і тіла дорослих ворогів для поїдання. Однак терміти аж ніяк не беззахисні і відчайдушно обороняються, а потужні щелепи дозволяють наносити дуже небезпечні укуси. Втрата однієї або кількох кінцівок для цих мурах – цілком звичайна справа.

Раніше дослідники помітили, що поранені мурахи використовують спеціальний феромон, кличуть своїх одноплемінників, і тоді інші мурахи тягнуть їх у мурашник. У новій же роботі вчені описали роботу "мурашиних санітарів" після того, як поранені мурахи доставлені в гніздо.

На зробленому вченими відеозаписі видно, як "санітар" проводить кілька хвилин, "вилизуючи" рани солдата. Експерименти показали, що ця процедура дійсно рятує життя: мурахи, що втратили кінцівку, які не проходили таке "облизування", гинули в 80% випадків протягом декількох годин після поранення. І навпаки, ті, кого вчасно "вилікували", виживали з вірогідністю близько 90%.

Мурахи прямо на полі бою вирішують, хто буде "гідний" вилікуватися і повернутися в стрій, не підбираючи надто тяжко поранених або тих, хто втратив уже п'яту кінцівку. Більш того, смертельно пошкоджені особини самі відповзають в бік, не заважаючи забирати легче поранених товаришів.

Раніше вчені заявили про те, що окремий вид мурах почав вирощувати гриби незабаром після загибелі динозаврів. За словами дослідників, мурахи почали займатися грибоводством близько 55-60 мільйонів років тому.