Клітини бактерій здатні переходити в "режим зомбі"

25 лютого 13:02

Бактерії в сотні разів сповільнюють метаболізм в періоди сильного голоду або небезпеки.

 

Мікробіологи з Амстердамського університету заявили про те, що бактерії, опинившись в несприятливих умовах або під загрозою загибелі, можуть переходити в особливий стан для того, щоб вижити. Як повідомляє Naked science, клітини не впадають в анабіоз, але різко уповільнюють обмін речовин і діють немов зомбі.

У ході дослідження вчені спостерігали за бактеріями Bacillus subtilis, які, як і інші, здатні утворювати всередині надзвичайно стійку сплячу спору і переходити у вегетативний стан. У клітині зупиняється метаболізм, і вона перечікує негаразди, при необхідності - багато тисяч років.

Разом з тим, дослідники звернули увагу на мутантні форми бацил, які не могли формувати спори, але в лабораторії переживали досить важкі часи. Як відзначають вчені, для підтримки життя в клітині, що перейшла в такий уповільнений "режим зомбі", достатньо поживного розчину, розведеного в тисячі разів. Вони називають це "оліготрофним станом росту" і вважають його особливою, раніше недослідженою стратегією виживання, яку мікроби можуть застосовувати нарівні з споруляцією, синтезом антибіотиків та іншими.

Раніше повідомлялося про те, що бактерії навчилися протистояти антибіотикам "останньої надії". Це означає, що незабаром можлива поява бактерій, стійких до всіх відомих типів ліків, і такі гени стійкості вже помічені у бактерій, які вражають людей.