"Хаббл" зробив знімок крихітної галактики з "великим серцем"

14 червня 18:03

У центрі галактики може розташовуватися надмасивна чорна діра.

 

Вчені за допомогою телескопа "Хаббл" одержали знімок ESO 495-21 – крихітної галактики з "великим серцем". Галактика займає всього три тисячі світлових років в поперечнику, але активно виробляє нові зірки. Як повідомляється на сайті обсерваторії, галактика може бути прикладом того, як скупчення формуються і розвиваються.

Наголошується, що галактика знаходиться на відстані 30 мільйонів світлових років від Землі і є карликовою галактикою зі спалахом зореутворення. Крім того, дослідникам вдалося помітити в ній безліч супер-кластерів – дуже щільних регіонів, вік яких сягає кількох мільйонів років, але повних масивних зірок.

Крім того, в центрі скупчення може розташовуватися надмасивна чорна діра, що дуже незвично для карликових галактик. Дослідники знають, що чорні діри містяться у центрі кожної великої галактики, і чим більша галактика, тим більша діра. Наприклад, маса чорної діри в центрі Чумацького Шляху в чотири мільйони разів більша за масу Сонця. Незважаючи на те, що ESO 495-21 – карликова галактика, в її центрі розташовується чорна діра в мільйони разів масивніша, ніж Сонце.

Телескоп "Хаббл" був виведений на орбіту 24 квітня 1990 року екіпажем корабля багаторазового використання "Діскавері" і з тих пір передав на Землю мільйони унікальних знімків, які значно розширили уявлення вчених про будову і походження Всесвіту. За чверть століття апарат провів 1,2 мільйона цільових спостережень за 38 тисячами космічних об'єктів, на підставі яких було підготовлено близько 13 тисяч наукових праць. За словами експертів, "це робить його одним з найбільш ефективних наукових інструментів в історії".