Грецька табличка дозволила визначити місце розташування стародавнього набатейського міста

16 березня 14:40

Табличка стала першим матеріальним підтвердженням того, що руїни були містом Халуцею.

 

Команда німецьких та ізраїльських археологів виявила табличку грецькою мовою, яка дозволила їм встановити місце розташування стародавнього міста набатеїв Халуци. Як повідомляє The Times of Israel, табличка стала першим матеріальним свідченням того, що руїни, що вивчаються дослідниками, дійсно колись були давнім набатейским містом.

Табличка була виготовлена близько 1700 років тому, коли Халуца була процвітаючим містом. Вона досягла розквіту в візантійський період, тоді її населення досягало восьми тисяч осіб. Місто було відоме як одна зі стоянок на Дорозі пахощів – торгівельному шляху, який сполучав Аравійський півострів, країни Середземномор'я і Месопотамію. По ньому з Південної Аравії та країн Африканського рогу везли ладан, мирру та спеції. Місто було зруйновано за часів Оттоманської імперії.

Протягом довгого часу Халуца згадувалася в безлічі свідчень, включаючи Мадабську карту – карту-полотно, яка була знайдена в візантійській церкви в Йорданії. Тепер же дослідникам вдалося знайти табличку, на якій була написана грецька назва міста – "Елуза" (Elusa).

За словами дослідників, табличка була знайдена недалеко від будови, яка могла бути великими термами. Вони припускають, що вона була виготовлена в період правління римського імператора Діоклетіана. Ймовірно, її зробили в той час, коли X римський легіон перевели з Палестини в Акабу, на узбережжі Червоного моря.

Раніше під час розкопок біля собору святого Юра у Львові археологи виявили фундамент, який, на думку дослідників, є частиною церкви, що стояла на цьому місці до зведення собору. Фундамент датується XIV–XV століттям.