Астрономи відкрили екзопланету з орбітою, що суперечить теоретичним моделям

25 листопада 13:00

Орбіта планети відхилена від площини обертання зірки на 76%.

 

Астрономи виявили екзопланету, яка здатна зруйнувати одну з кращих теорій, що пояснюють формування зоряних систем. Повідомлення про це було опубліковано виданням New Scientist.

У Сонячній системі всі планети обертаються навколо зірки в одній і тій же площині, перпендикулярно осі, навколо якої обертається Сонце. Але вже досить тривалий час вчені знають, що великі планети можуть обертатися навколо своїх зірок під будь-якими кутами. Для того, щоб змінити обертання планети, необхідний вплив якоїсь потужної сили, наприклад, міжзоряної речовини, оскільки планети і зірки утворюються з однієї і тієї ж газопилової хмари.

Читайте також: Вчені виявили найсильніші вітри на екзопланеті

Як правило, навколо великих зірок обертаються гарячі юпітери, орбіти яких утворюють дивні кути, а ось маленькі зірки та гарячі юпітери обертаються в одній площині. Це відбувається тому, що маленькі зірки мають більш щільну атмосферу, що робить гравітаційний вплив більш вираженим.

Але виявлена нещодавно екзопланета HATS-14b суперечить цій моделі. Обертаючись навколо досить невеликої зірки, вона відхилена від площини обертання зірки на 76%. Планета володіє масою, близькою до маси Юпітера, але розташовується на більш близькій відстані до зірки.

За словами Джошуа Вінна з Массачусетського технологічного інституту, "ця нова система ніяк не вкладається в схему, це аномалія".

Раніше повідомлялося про те, що вченим вперше вдалося зняти екзопланету в процесі формування. На зробленому знімку можна побачити процес накопичення газу і пилу, який є частиною зростання екзопланети.