Астрономи роздивилися глобальну бурю на далекій планеті

27 березня 15:07

Планета розташовується на відстані 129 світлових років від Землі.

 

Астрономи за допомогою Дуже великого телескопа змогли вперше провести спостереження екзопланети методом оптичної інтерферометрії. Як повідомляє Європейська південна обсерваторія, дослідникам вдалося помітити на планеті складну атмосферу з залізо-силікатними хмарами і глобальну бурю.

Дослідники спостерігали за екзопланетою HR8799e, яка обертається навколо молодої зірки на відстані 129 світлових років від Землі в сузір'ї Пегаса. Для спостережень вчені використовували приймач GRAVITY, встановлений на телескоп.

HR8799e - це над-Юпітер, вона набагато більша і молодша за будь-яку планету, виявлену в Сонячній системі. Вік планети становить "всього" 30 мільйонів років, нерозтрачена енергія її утворення і потужний парниковий ефект нагріли HR8799e до температури близько 1000°C.

"Наш аналіз показав, що атмосфера HR8799e містить набагато більше окису вуглецю, ніж метану - це незрозуміло з точки зору хімії рівноважних процесів. Нам здається, що цей несподіваний результат найкраще пояснюється вертикальними вітрами, що дують у верхніх шарах атмосфери, які не дозволяють чадним газам вступати в реакцію з воднем і утворювати метан ", - заявив провідний автор дослідження Сильвестр Лакур.

Вчені виявили в атмосфері планети також хмари заліза і силікатний пил. У поєднанні з надлишком окису вуглецю це показує, що атмосфера HR8799e охоплена гігантською бурею.

Раніше вчені вивчили нові дані рентгенівської обсерваторії "Чандра" і виявили кільце яскравих джерел рентгенівського випромінювання в галактиці, яка розташовується на відстані 300 мільйонів світлових років від Землі.