Астрономи отримали знімок "обличчя бога" з сузір'я Печі

25 жовтня 17:18

У центрі знімка розташувалася галактика NGC 1316.

 

Астрономи за допомогою Дуже великого телескопа отримали знімок галактики NGC 1316, яку також іноді називають "обличчям бога". Знімок був опублікований на сайті Європейської південної обсерваторії.

NGC 1316 була утворена злиттям декількох галактик менших розмірів. Як відзначають вчені, про бурхливе минуле галактики свідчить мереживна структура петель, арок і кілець, а також дуже слабке світіння, що виходить зсередини скупчення.

Процеси злиття, результатом яких стало утворення NGC 1316, призвели до припливу газу, який підживлює надмасивну чорну діру масу 150 мільйонів Сонць у центрі галактики. Об'єкт викидає виключно інтенсивні джети часток високих енергій, а вони, в свою чергу, формують характерні емісійні порожнини, видимі на радіочастотах. NGC 1316 – четверте за яскравістю радіоджерело на небі Землі.

У NGC 1316 також спостерігалися чотири наднових типу Ia. Світність наднових типу Ia має строго певне значення, і тому їх можна використовувати для визначення відстані до галактик, в яких вони спалахують. У даному випадку, ця відстань дорівнює 60 мільйонам світлових років.

Раніше астрономи помітили, що невелика галактика, розташована в групі Скульптор, поступово руйнується гравітаційним впливом гігантської галактики, розташованої по сусідству з нею. Виявлена галактика належить до типу карликових сфероїдальних галактик, але, на відміну від інших подібних галактик, вона має витягнуту форму, спрямовану в бік NGC 253. Така форма галактики може вказувати на те, що на неї діє гравітаційний вплив більшої галактики, який сильніше діє на ближній бік.