Археологи виявили в Грузії найдавніше виноградне вино

14 листопада 14:37

Вік вина оцінюється у вісім тисяч років.

 

Міжнародна група археологів виявила залишки виноградного вина на кераміці, яка була знайдена на території Грузії. Виявлений посуд був виготовлений 7890 – 8020 років тому, що свідчить про те, що виноробство виникло на 600-1000 років раніше, ніж передбачалося. Про свою знахідку дослідники повідомили в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Фрагменти кераміки знайшли при розкопках поселень Гадачрилі-гора і Шулавері-гора. Вони відносяться до археологічної культури Шулавері-Шому, що виникла невдовзі після глобального похолодання 6200 року до нашої ери. Представники цієї культури будували круглі глинобитні будівлі, розводили велику рогату худобу і свиней, робили знаряддя з обсидіану і обробляли культурні рослини, включаючи пшеницю, ячмінь і виноград. Кераміку вони прикрашали об'ємними пластичними елементами.

Дослідники проаналізували фрагменти 19 глиняних посудин і зразки грунту, взяті поблизу від знайденої кераміки. Дослідники виявили у восьми зразках глини сліди винної кислоти і її солей - виноградний сік містить значну кількість цієї кислоти. У відповідних зразках грунту вміст винної кислоти виявився набагато нижчим. Крім того, у фрагментах кераміки знайшли солі лимонної, яблучної і янтарної кислот. У ґрунті виявили також частки крохмалю, останки плодових мушок і сліди виноградного пилку, при цьому на поверхні землі його не виявилося.

Раніше найдавнішим вином вважали зразки, знайдені у 1960-х роках в поселенні Хаджі Феруз Тепе на північному заході сучасного Ірану. Їхній вік - від 7 000 до 7 400 років.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили найдавнішу казку.На думку дослідників, найстаріша казка у світі бере свій початок ще в Бронзовій добі, і зараз їй близько шести тисяч років.