СБУ знову допитала історика Забілого

17 лютого 11:55

В середу, 16 лютого, слідчий СБУ впродовж 5 годин допитував історика, директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслана Забілого, повідомляє прес-служба Центру визвольного руху.

 

Цей допит став першим після подій вересня 2010 року, коли СБУ затримала історика, провела обшуки в музеї «Тюрма на Лонцького», конфіскувала комп’ютери науковців та порушила кримінальну справу.

«За результатами п’ятимісячної «експертизи» СБУ зацікавилася «державними таємницями» з комп’ютера Забілого - навчальними матеріалами кагебістів та інформацією про діяльність радянських спецслужб у Прибалтиці. Ці документи Забілий скачав із європейського сайту KGB documents online про що і розповів вчора співробітнику української спецслужби», - йдеться в повідомленні Центру визвольного руху.

«Я приїхав на цей допит, хоча мусив сам оплатити подорож зі Львова, - сподівався отримати назад комп’ютер та мої наукові праці, але, на жаль, цього не сталося. Такі допити забирають мій час, який мав би бути присвячений роботі - після вилучень матеріалів, спогадів та комп’ютерів з музею ми так і не вклалися у графіки підготовки виставки про дисидентів», - говорить Забілий.

Забілий також розповів, що Національний музей «Тюрма на Лонцького» навесні таки відкриє експозицію про боротьбу радянської влади проти дисидентів.

«Історія в Україні не буде таємною, як би це не хотілося комусь - закон забороняє ховати історичні документи, особливо ті, які містять інформацію про факти порушень прав та свобод людини, - говорить науковець. - Моє ж завдання як історика: майбутні покоління повинні мати право на історичну правду і немає значення, яка ця правда - негативна чи позитивна. Тому я не припиню своєї роботи, попри всі допити та конфіскації».

Львівський музей «Тюрма на Лонцького» створений у колишній катівні КГБ та гестапо. Музей мав відкрити експозицію про переслідування дисидентів. Працівники СБУ вилучили у співробітників музею 2 ноутбуки з копіями історичних матеріалів, а також відеозаписи спогадів дисидентів, записані у 2009-2010 роках та документи, надані дисидентами та отримані із закордонних архівів. Незважаючи на доручення президента Віктора Януковича уряд так і не відновив дію зупиненого розпорядження попереднього уряду про передачу музею Українському інституту національної пам’яті, тому музей далі залишається в структурі СБУ.