Державні університети хочуть самі розпоряджатися заробленими коштами

31 жовтня 15:02

Українські університети повинні мати можливість самостійно розпоряджатися заробленими кошти, а не перераховувати їх на рахунки держави та використовувати зазначені кошти лише через тендерні процедури, наполягають керівники вищих навчальних закладів.

 

Народний депутат України від Партії регіонів, перший заступник голови комітету з питань науки і освіти Верховної Ради Максим Луцький (а також проректор НАУ) переконаний, що українські університети повинні отримати можливість самостійно розпоряджатися коштами, заробленими за рахунок наданих ними платних послуг.

"Ті кошти, які заробив університет, ті кошти, які мають відношення до спеціального фонду, він повинен мати можливість використовувати на свій розсуд. На розвиток університету", - сказав він на прес-конференції в понеділок у Києві.

М.Луцький відзначив, що державні ВНЗ, на відміну від комерційних, можуть використовувати зазначені кошти лише через тендерні процедури, які часто супроводжуються судами, що значно затягує процес.

У свою чергу проректор з науково-педагогічної роботи Київського національного університету ім.Т.Шевченка Володимир Бугров звернув увагу на те, що кошти за платні послуги йдуть не на рахунки університетів, а на рахунки державного казначейства.

"Всі ці кошти підпадають під тендерні процедури. У нас в університеті, наприклад, вже рік триває епопея з ремонтом стадіону. Маючи чималі кошти у спеціальному фонді, ми не можемо зробити те, що є невідкладним: придбати обладнання, зробити ремонт", - пояснив він.

Менеджер з аналітичної роботи Національного Темпус-офісу в Україні, який уповноважений Європейським Союзом підтримувати міжнародні проекти у сфері вищої освіти, Жанна Таланова, зазначила, що українські університети знаходяться в нерівних умовах з європейськими ВНЗ у реалізації таких проектів.

"Тому що вони не можуть, наприклад, розпоряджатися коштами і не можуть ставати так званими грантхолдерами (grantholder), тобто одержувачами коштів для того, щоб керувати проектами. Навіть якщо ідея проекту у сфері вищої освіти належить українському університету, то він змушений шукати європейського партнера, який візьме на себе відповідальність за розпорядженням цими коштами", - зазначила вона.